Euro 2024

Euro 2024. Niemcy i Szwajcarzy z awansem. Gol Węgrów w setnej minucie!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 23:00
Niemcy, gospodarze Euro 2024, zremisowali w ostatniej kolejce fazy grupowej ze Szwajcarią 1:1. Obie drużyny zapewniły sobie awans do kolejnej fazy turnieju. W drugim meczu grupy A Węgry pokonały Szkocję i muszą czekać na dalsze rozstrzygnięcia.
Kevin Csoboth został bohaterem Węgrów w wygranym 1:0 meczu ze Szkocją
Kevin Csoboth został bohaterem Węgrów w wygranym 1:0 meczu ze SzkocjąFoto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Euro 2024. Szwajcarzy postraszyli Niemców

To miało być małe święto dla niemieckich kibiców i kolejny krok niemieckiej kadry w kierunku... no właśnie, czego? Mistrzostwa Europy? Wydaje się, że od pierwszego meczu szlak został jasno wskazany. Szwajcaria, która była w niedzielę rywalem rozpędzonych Niemców, pokazała jednak wyraźnie, że te mistrzowskie ambicje może trzeba będzie zweryfikować szybciej niż wszyscy myśleli.

Pierwsze minuty nie zapowiadały tu większych problemów - Niemcy mieli przewagę w posiadaniu piłki, stwarzali sobie sytuacje i wydawało się, że to, kiedy wyjdą na prowadzenie, jest tylko kwestią czasu. Niemcy zdołali nawet trafić do siatki, ale przy uderzeniu Andricha i fatalnym błędzie Sommera sędziowie dopatrzyli się faulu i gol nie został uznany.

W 28. minucie kibice gospodarzy byli w szoku, kiedy po szybkiej akcji Szwajcarów do siatki trafił Ndoye, który zdobył swojego pierwszego gola w narodowych barwach. Od tego momentu Niemcy sprawiali wrażenie wyraźnie podrażnionych. Ruszyli do ataków, zdominowali rywali, lecz niewiele z tego wynikało. Czystych sytuacji było jak na lekarstwo, a nawet kiedy obrona Szwajcarii nie zachowywała się dobrze, piłkarzom Nagelsmanna brakowało dokładności w rozegraniu i konkretu pod bramką Sommera.

W 70. minucie przepiękną akcją popisał się Wirtz, który wyłożył piłkę Kimmichowi, ale przed stratą bramki uchronił Szwajcarów Akanji. Niedługo przed końcem regulaminowego czasu gry dwie świetne szanse wypracowali sobie Szwajcarzy - najpierw gol Vargasa padł z minimalnego spalonego, później przy atomowym uderzeniu Xhaki w bramce musiał napracować się Neuer.

Kiedy wydawało się, że Niemcy będą musieli przełknąć gorycz porażki i zacząć zastanawiać się nad tym, co muszą poprawić w swojej grze przed dalszą częścią turnieju, pięknie wrzucił Raum, a głową precyzyjnie uderzył Fullkrug, dając im remis.

Sygnał ostrzegawczy został wysłany, a Nagelsmann będzie musiał szybko wyciągnąć wnioski, by w fazie pucharowej poprawić skuteczność i precyzję rozegrana pod bramką rywali.

O ile mecz Niemców ze Szwajcarami był naprawdę dobrym widowiskiem, to drugie spotkanie w grupie A zawiodło, a przynajmniej zawodziło do samej końcówki. Ostatecznie Węgrzy, którzy byli stroną dominującą w tym starciu, zdołali wyszarpać zwycięstwo w... dziesiątej minucie doliczonego czasu gry.

Bohaterem Madziarów został Csoboth, który pojawił się na placu gry w samej końcówce. Kilkanaście ostatnich minut meczu stanęło na wysokości oczekiwań, które można mieć wokół dwóch drużyn, które chcą za wszelką cenę awansu.

W tym meczu doszło też niestety do dramatycznych wydarzeń, kiedy Barnabas Varga zderzył się z bramkarzem Szkotów. Pomocy zawodnikowi musieli udzielić lekarze. Wygląda na to, że na strachu się skończyło - w nocy pojawiły się informacje, że zawodnik jest przytomny, a jego stan jest stabilny.

W 1/8 finału Niemcy zagrają z drugą drużyną w grupie C, a Szwajcaria z drugą ekipą w grupie B.

W fazie pucharowej wystąpią też najlepsze cztery z sześciu zespołów, które zajęły trzecie miejsca. W grupie A uplasowali się na nim Węgrzy z dorobkiem trzech punktów i kiepskim bilansem bramek -3, co może okazać się niewystarczające do awansu.

Szwajcaria - Niemcy 1:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Dan Ndoye (28), 1:1 Niclas Fuellkrug (90+2-głową).

Żółta kartka - Szwajcaria: Dan Ndoye, Granit Xhaka, Silvan Widmer. Niemcy: Jonathan Tah.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 46 685.

Szwajcaria: Yann Sommer - Manuel Akanji, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez - Silvan Widmer, Remo Freuler, Granit Xhaka, Michel Aebischer, Fabian Rieder (65. Ruben Vargas) - Breel Embolo (65. Kwadwo Duah), Dan Ndoye (65. Zeki Amdouni).

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Antonio Ruediger, Jonathan Tah (61. Nico Schlotterbeck), Maximilian Mittelstadt (61. David Raum) - Florian Wirtz (76. Leroy Sane), Toni Kroos, Robert Andrich (65. Maximilian Beier), Ilkay Guendogan, Jamal Musiala (76. Niclas Fuellkrug) - Kai Havertz.

Szkocja - Węgry 0:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Kevin Csoboth (90+10).

Żółta kartka - Szkocja: Scott McTominay. Węgry: Callum Styles, Willi Orban, Andras Schafer, Kevin Csoboth.

Sędzia: Facundo Tello (Argentyna).

Szkocja: Angus Gunn - Anthony Ralston (83. Kenny McLean), Jack Hendry, Grant Hanley, Scott McKenna, Andy Robertson (89. Lewis Morgan) - John McGinn (76. Stuart Armstrong), Billy Gilmour (83. Ryan Christie), Callum McGregor, Scott McTominay - Che Adams (76. Lawrence Shankland).

Węgry: Peter Gulacsi - Endre Botka, Willi Orban, Marton Dardai (74. Attila Szalai) - Bendeguz Bolla (86. Kevin Csoboth), Callum Styles (61. Adam Nagy), Andras Schafer, Milos Kerkez (86. Zsolt Nagy) - Roland Sallai, Barnabas Varga (74. Martin Adam), Dominik Szoboszlai.

Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Kiedy mecze Polaków na Euro 2024?

<<< TERMINARZ I WYNIKI EURO 2024 >>>

Grupy Euro 2024

23:07

Szwajcaria - Niemcy 1:1

Szkocja - Węgry 0:1.

Niemcy wygrywają grupę, Szwajcarzy na drugim miejscu, Węgrzy patrzą na to, co wydarzy się w innych grupach, a Szkoci wracają do domu już teraz.

23:01

Węgrzy strzelają w dziesiątej minucie doliczonego czasu gry!

Sallai zagrał do wprowadzonego na boisku Csobotha, a ten pokonał Gunna!

Madziarzy z trzema punktami kończą rywalizację na trzecim miejscu, Szkoci zamykają stawkę w grupie A.

22:50

Gol dla Niemców! Raum idealnie dośrodkował na głowę Fullkruga, a ten posłał piłkę w długi róg, nie do obrony dla Sommera.

22:42

Tak jest, powtórki pokazują wszystko jak na tacy, ale kolejne ostrzeżenie w kierunku Niemców.

22:42

Vargas trafia do siatki Niemców, ale ten gol będzie sprawdzany. Czy był tam spalony?

22:36

Niestety, koszmarne sceny w meczu Szkocji i Węgier. Bramkarz Szkotów zderzył się z Barnabasem Vargą, który doznał poważniejszego urazu.

Musieli interweniować lekarze, a wszystko niepokojąco przypominało pamiętne wydarzenia z poprzedniego Euro, kiedy to o życie walczył Christian Eriksen.

Mamy nadzieję, że tutaj skończy się tylko na strachu.

22:21

Zmiany w ekipie niemieckiej, pojawiają się Schlotterbeck i Raum. Obraz gry cały czas podobny po zmianie stron - Niemcy starają się odmienić losy tego meczu, ale biją głową w mur, Szwajcarzy zaś są świetnie zorganizowani.

W drugim meczu Węgrzy znacznie groźniejsi od Szkotów, ale brakuje im skuteczności.

22:04

Wracamy na drugie połowy w decydujących meczach grupy A.

21:48

Przerwa. Zaskakujący wynik, ale Niemcy na pewno nie złożyli tu jeszcze broni i będą chcieli powalczyć o to, by wygrać grupę A.

W spotkaniu Szkocja - Węgry cały czas bez bramek.

A tak wyglądał jedyny gol, którego jak dotąd zobaczyliśmy w dzisiejszych meczach:

21:41

Pierwsza połowa powoli dobiega końca, a Niemcy nie mogą znaleźć odpowiedzi na gola z 28. minuty. Na ten moment to Szwajcarzy prowadzą w grupie A.

21:29

Pierwsza groźna akcja Szwajcarów i gol! Ndoye trafia do siatki po dograniu Freulera!

21:18

Andrich rozpoczyna strzelanie, koszmarny błąd Sommera. Chwilę później sędzia podchodzi do monitora i sprawdza sytuację, dopatrzył się faulu Musialy.

21:15

Kwadrans gry za nami, Niemcy mocno naciskają na Szwajcarów i zdołali zdominować rywali, ale jak na razie nie ma żadnych efektów bramkowych.

Mecz Szkotów z Węgrami spokojny, Wyspiarze częściej przy piłce, ale jedyny jak dotąd strzał oddali Madziarzy.

21:01

Zaczęliśmy mecze Szwajcaria - Niemcy i Szkocja - Węgry!

20:52

Niecałe dziesięć minut i ruszamy!

20:31

Węgrzy cały czas stawiają na Orbana, który w środku obrony popełniał jak dotąd katastrofalne błędy.

Szkoci rzucają wszystko, co mają najlepszego. Zobaczymy, czy to wystarczy.

20:25

Julian Nagelsmann zapowiadał, że nie zamierza oszczędzać swoich piłkarzy w meczu ze Szwajcarią. Widać to po składzie - Niemcy wychodzą w bardzo mocnym zestawieniu.

Szwajcarzy jednak także mają czym postraszyć:

20:10

Do ostatnich meczów grupy A została jeszcze niecała godzina. Niemcy i Szwajcarzy walczą o pierwsze miejsce, Szkoci chcą napisać historię, a Węgrzy uratować się przed katastrofalnym turniejem, który dotychczas rozgrywają.

Jak to wszystko się potoczy? Zaczynają się wielkie emocje na Euro 2024!

Gdzie będzie działo się więcej? Będziemy informować równolegle o wydarzeniach z obu spotkań.

Euro 2024. Francja - Polska. Mbappe gotowy do gry? "Przyzwyczaja się do maski"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 19:40
Kylian Mbappe, który dochodzi do siebie po złamaniu nosa, wziął udział w popołudniowym treningu reprezentacji Francji w Paderbornie, ćwicząc w nowej czarnej masce. We wtorek "Trójkolorowi" będą ostatnimi rywalami polskich piłkarzy, którzy żegnają się z mistrzostwami Europy.