Euro 2024

Euro 2024. Turecki bohater wywołał skandal. UEFA wszczęła śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 06:00
Bohater reprezentacji Turcji Merih Demiral wywołał skandal. Obrońca po zdobyciu bramki w meczu z Austrią wykonał "Wilczy salut" kojarzony z "Szarymi Wilkami", największą ekstremistyczną grupą działająca w tym kraju. UEFA wszczęła śledztwo w tej sprawie
Merih Demiral zostanie ukarany?
Merih Demiral zostanie ukarany? Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

"Szare wilki" znane także jako "Ruch idealistów" są zdaniem Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji prawicową organizacją ekstremistyczną liczącą w Niemczech około 12 tys. członków. Organizacja rozpoczęła działalność w Turcji w drugiej połowie ubiegłego wieku

Szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser potępiła gest tureckiego piłkarza.

- Na naszych stadionach nie ma miejsca dla prawicowych ekstremistów, a wykorzystywanie mistrzostw Europy w piłce nożnej jako platformy do propagowania rasizmu jest całkowicie nie do przyjęcia - napisała.

Faeser sprawująca urząd od 2021 roku zaapelowała ponadto, aby sprawą zajęła się Europejska Unia Piłki Nożnej (UEFA). UEFA poinformowała, że wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Demiral wykonał gest w drugiej połowie meczu 1/8 finału z Austrią, po zdobyciu bramki w 59. minucie gola głową. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną Turcji 2:1 i awansem do ćwierćfinału. Demiral dał swojej drużynie prowadzenie już w pierwszej minucie meczu.

- Cieszyłem się ze zdobycia bramki, Chciałem wyrazić tylko dumę ze swojej tureckiej tożsamości - powiedział Demiral.