Euro 2024

Euro 1996 w Anglii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 17:00
Mistrzostwa Europy w 1996 zostały zorganizowane w kolebce futbolu, czyli w Anglii. Tytuł po raz pierwszy zdobyła ekipa Niemiec (choć też dwukrotnie triumfował zespół RFN).
Królowa Anglii Elżbieta II gratuluje zwycięstwa finale piłkarzom reprezentacji Niemiec
Królowa Anglii Elżbieta II gratuluje zwycięstwa finale piłkarzom reprezentacji NiemiecFoto: PAp/EPA/Vincent AMALVY

W eliminacjach startowała rekordowa liczba drużyn. W 1988 roku przed upadkiem ZSRR i rozpadem Jugosławii UEFA zrzeszała zaledwie 33 federacje, ale już w 1994 liczyła ich aż 48. W związku z tym zdecydowano też o poszerzeniu turnieju głównego do 16 zespołów, które miały rywalizować w czterech grupach, z których do ćwierćfinałów awansowały po dwie najlepsze drużyny.

Anglia jako gospodarz miała zapewniony start w turnieju. Z eliminacji na mistrzostwa Europy awansowali też zwycięzcy 8 grup kwalifikacyjnych oraz 6 zespołów z drugich miejsc, które miały najlepszy bilans. Dwa ostatnie z drugich miejsc w grupach rozgrywały między sobą bezpośredni mecz o awans na neutralnym terenie.

Na Euro 1996 przebiły się reprezentacje: Rumunii, Francji (obie drużyny rywalizowały w grupie z Polską, Słowacją, Izraelem i Azerbejdżanem), Hiszpania, Dania, Szwajcaria (debiut), Turcja (debiut), Chorwacja (debiut), Włochy, Czechy (spadkobiercy w świecie futbolu - Czechosłowacji), Portugalia, Niemcy, Bułgaria (debiut), Rosja (spadkobiercy ZSRR) i Szkocja. W bezpośrednim meczu na Anfield w Liverpoolu awans wywalczyli też Holendrzy po pokonaniu w barażu kadry Irlandii 2:0.

Turniej rozgrywano w ośmiu miastach - Londynie, Manchesterze, Liverpoolu, Birmingham, Leeds, Sheffield, Nottingham i Newcastle.

Po fazie grupowej w finałowym turnieju z grupy A wyszły Anglia i Holandia (odpadły Szkocja i Szwajcaria), z grupy B - Francja i Hiszpania (odpadły Bułgaria i Rumunia), z grupy C - Niemcy i Czechy (odpadły Włochy i Rosja), a z grupy D - Portugalia i Chorwacja (odpadli broniący tytułu Duńczycy oraz Turcy).

W ćwierćfinale Francja - Holandia po zakończeniu dogrywki pozostawał bezbramkowy remis, ale w karnych 5:4 triumfowali "Trójkolorowi". W kolejnym meczu Czesi dość niespodziewanie pokonali Portugalię 1:0. Z kolei w następnym Niemcy po zaciętej walce pokonali Chorwatów 2:1. Na koniec gospodarze turnieju - Anglicy po bezbramkowym remisie awansowali po serii rzutów karnych z Hiszpanią (4:2).

W półfinałach znów mieliśmy olbrzymie emocje i w obu meczach rozstrzygały znów serie "jedenastek". Najpierw w meczu Czechy - Francja po bezbramkowym remisie 6:5 w karnych wygrali sensacyjnie Czesi. Następnie w meczu Anglia - Niemcy po remisie 1:1 lepiej wykorzystywali uderzenia z "wapna" Niemcy. Ku rozpaczy fanów zgromadzonych na Wembley karnego w szóstej serii nie strzelił Gareth Southgate.

W finale zdecydowanymi faworytami byli Niemcy, którzy już raz na tym turnieju pokonali Czechów w fazie grupowej (2:0). Jednak zespół prowadzony przez Dusana Uhrina rósł w siłę z każdym zwycięstwem. W finale niespodziewanie na prowadzenie wyszli właśnie Czesi po golu Patrika Bergera z rzutu karnego. Jednak Niemcy odpowiedzieli trafieniem Oliviera Bierhoffa w 73. minucie spotkania. Napastnik wówczas włoskiego Udinese zdobył też decydującego gola w dogrywce. W 95. minucie przekreśli marzenia Czechów o triumfie w turnieju. Mecz został zakończony po golu Niemca, gdyż wprowadzono wówczas zasadę "złotego gola", inaczej zwaną "nagłą śmiercią" (zapożyczone z rozgrywek NHL w hokeju na lodzie). Niemcy po raz pierwszy od unifikacji RFN z NRD mogli się wspólnie cieszyć ze zdobycia trofeum Starego Kontynentu.


man

Zobacz więcej na temat: Historia Euro Piłka nożna
Czytaj także

Euro 1992 w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 16:00
Mistrzostwa Europy w Szwecji niespodziewanie wygrała inna skandynawska drużyna - Dania. Na dodatek ekipa Richarda Møllera-Nielsena dostała się na turniej tylko ze względu na wojnę na Bałkanach po rozpadzie Jugosławii i wykluczeniu tej drużyny z rozgrywek.
rozwiń zwiń