Megality były zarówno grobowcami, jak i miejscami ceremonialnych kultów. Najstarsze z nich datowane są na ok. 4 tys. lat p.n.e., najmłodsze – na ok. 2,5 tys. lat.
– Większość megalitów z terenu Irlandii jest skupiona na terenie jej północnej części, czyli Irlandii Północnej. Te megality są bardzo zróżnicowane. Sam termin nie jest precyzyjny: kryją się pod nim różne konstrukcje kamienne, przeważnie grobowe, o zróżnicowanym kształcie i konstrukcji, od wielkich grobowców korytarzowych poprzez grobowce posiadające niewielki dziedziniec w środku – tłumaczył dr Wojciech Brzeziński z Państwowego Muzeum Archeologicznego.
W radiowej Jedynce ("Wieczór z Jedynką") podkreślał, że są one związane z epoką kamienia, z neolitem.
Przełom, który w tym czasie się dokonał, polegał na przejściu od łowiecko-zbieraczej gospodarki i koczowniczego trybu życia w kierunku osiadłego trybu życia i gospodarki rolno-hodowlanej. W opinii dr. Wojciecha Brzezińskiego jest to najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości, oprócz pojawienia się samego naszego gatunku.
– Megality przeważnie były grobowcami, ma to związek oczywiście z silnym rozwojem kultury duchowej. A więc z przekonaniem o istnieniu życia pozagrobowcowego, a także z kultem przodków – przekonywał.
Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego podkreślił, że m.in. w irlandzkich grobowcach znajdujemy pochówki nie jednej osoby, lecz wielu. Możliwe, że były to grobowce rodzinne lub wielopokoleniowe.
W Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie została otwarta wystawa prezentująca te megalityczne stanowiska. Od lat zajmują się nimi członkowie Klubu Młodych Archeologów przy Muzeum Hrabstwa Down w Downpatrick, którzy poznają historię i archeologię regionu poprzez uczestnictwo w badaniach archeologicznych.
Wystawa stanowi efekt rocznych badań członków Klubu, dzieci w wieku 8 - 16 lat. W audycji wypowiadała się też kurator wystawy – Iwona Brodzka.
Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.
(pp)