Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” świętować będzie w tym roku 40 rocznicę powstania. Założona w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal – wyłącznego dyrygenta i kierownika artystycznego zespołu, należy do najlepszych orkiestr tego typu na świecie.
POSŁUCHAJ: Rozmowy z Agnieszką Duczmal przeprowadzonego przez Adama Rozlacha, Program Pierwszy Polskiego Radia, 24.12.2007. (13,46 MB)
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" powstała czterdzieści lat temu w Poznaniu. Początkowo działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", a następnie Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Pierwszy wyraźny sukces zespół odniósł w 1976 roku podczas Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim, otrzymując Srebrny Medal Herberta von Karajana. Rok później orkiestra została etatowym zespołem Polskiego Radia i Telewizji (w ubiegłym roku obchodziliśmy 30-lecie związku Orkiestry Kameralnej "Amadeus" z Polskim Radiem). Występy pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" zespół rozpoczął w 1988 roku.
Agnieszka Duczmal, założycielka zespołu, pozostająca do dziś jego wyłącznym dyrygentem i kierownikiem artystycznym, przyszła na świat 7 stycznia 1946 w Krotoszynie, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Ukończyła wydział dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie profesora Witolda Krzemieńskiego. Pracowała jako dyrygent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu i Operze Poznańskiej. Orkiestrę Kamerlaną "Amadeus" założyła jeszcze podczas studiów. Członkami Orkiestry byli moi koledzy ze studiów. Nasze próby odbywały się albo w naszej macierzystej szkole muzycznej, a bardzo często także u mnie w domu, zajmując największy pokój. Jakoś się mieściliśmy, byliśmy przecież zespołem kameralnym. Entuzjazmu nam nie brakowało i chcieliśmy grać – wspomina początki Agnieszka Duczmal. Ze swoim zespołem, przez lata jego istnienia, wystąpiła w najważniejszych salach koncertowych świata, m.in. w La Scali w Mediolanie, Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Real w Madrycie, Konserthuset w Sztokholmie i Opera Concert Hall w Tokyo. W rodzinnym Poznaniu "Amadeus" koncertuje najchętniej w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
W ciągu czterdziestu lat działalności Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" zdobyła wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. Oprócz wspomnianego Srebrnego Medalu Herberta von Karajana otrzymała także wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie w 1975 roku, a jej założycielce i dyrygentowi prezydent Republiki Włoskiej przyznał w 1982 roku tytuł "La donna del mondo" ("Kobieta Świata") za wybitne osiągnięcia kulturalne, naukowe i społeczne. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" nieprzerwanie od wielu już lat dokonuje nagrań muzycznych dla Polskiego Radia i Telewizji. Muzykę w wykonaniu zespołu rejestrowały także zagraniczne stacje radiowe i telewizyjne, m.in.: BBC (Londyn), CBC (Montreal), WDR, NDR, BBC oraz telewizje francuska i meksykańska.
Proszę mi życzyć - mówi Agnieszka Duczmal w czterdziestą rocznicę działalności zespołu - aby Polskie Radio było jeszcze przez długie lata prawdziwym naszym mecenasem. Abyśmy istnieli w tym radiu kochani przez macierzystą instytucję i ludzi w niej pracujących i rządzących nią. Abyśmy mogli widzieć i słyszeć kolejne płyty, które wydawane są z naszych nagrań. Żebyśmy mogli być przybliżani nie tylko w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ale również w Filharmonii Narodowej i Studiu S-1, ponieważ jesteśmy Orkiestrą Polskiego Radia SA w Warszawie.
(ab)