źródło: Wikipedia
Grupa powstała na fali sukcesów manchesterskiej sceny i zespołów pokroju Happy Mondays, The Stone Roses czy James. Sformowana została w 1989 roku przez basistę Martina Blunta, a dołączyli do niego klawiszowiec Rob Collins, perkusista Jon Brookes i gitarzysta John Baker. Pozycję frontmana zajął Tim Burgess, przechwycony z mało znanej kapeli The Electric Crayons.
Już na początku 1990 roku The Charlatans zadebiutowali wydanym własnym sumptem singlem "Indian Rope". Potencjał drzemiący w tej kapeli został zauważony przez wytwórnię Beggars Banquet, gdzie już w tym samym roku ukazała się ich pierwsza długogrająca płyta "Some Friendly". Muzycy nie byli do końca zadowoleni z finalnego efektu. Za mało czasu w studio, niezadowalająca liczba satysfakcjonujących numerów, przeprodukowanie niektórych kompozycji. Mimo tak krytycznego podejścia członków grupy słuchacze przyjęli album bardzo entuzjastycznie, umieszczając go na pierwszym miejscu UK Chart. Pochodzący z tego wydawnictwa singiel "The Only One I Know" do tej pory uznawany jest za jedną z najlepszych piosenek, jakie dał muzyce rok 1990. The Charlatans szybko wpisali się w brytyjski nurt zwany "madchester" – mieszankę alternatywnego gitarowego rocka, britpopu i klawiszowych wpływów muzyki dance.
Na powrót na pierwsze miejsce albumowej listy sprzedaży zespół potrzebował pięciu lat i kolejnych trzech płyt. Dopiero czwarty longplay grupy zatytułowany po prostu "The Charlatans" zdołał powtórzyć sukces debiutu.
"The Only One I Know"
Przełomowym, a zarazem tragicznym wydarzeniem w historii grupy była śmierć
Roba Collinsa. Klawiszowiec zginął w wypadku samochodowym 22 lipca 1996 roku, gdy zespół był w trakcie nagrywania piątego studyjnego dzieła. Pracę nad płytą dokończył z zespołem muzyk Primal Scream Martin Duffy. Efekt zatytułowany "Tellin' Stories" to jak do tej pory najlepiej przyjęta przez krytyków płyta The Charlatans, a pochodzące z niej single "One To Another", "North Country Boy" i "How High" to najlepszy wyznacznik stylu charakteryzującego grupę i jedne z lepszych definicji britpopu.
"How High"
Wysoką formę zespół utrzymywał jeszcze przy okazji następnych płyt, wybierając się przy okazji na dość nietypowe i czasami zaskakujące stylistyczne wycieczki. Wyraźne ślady muzyki country na "Us And Us Only"(1999) Burgess tłumaczy swoją fascynacją Bobem Dylanem, a za jedną głównych przyczyn soulowego brzmienia "Wonderland" (2001) podaje przeprowadzkę zespołu do Los Angeles. Późniejsze wydawnictwa nie były tak dobre, a kapela nie potrafiła nadążyć i odnaleźć się pośród nowej fali młodych zespołów z Wysp.
The Charlatans dwukrotnie (1995 i 2002 r.) byli zapraszani na festiwal w Glastonbury. Podczas drugiej wizyty dostąpili nawet zaszczytu występu na największej Pyramid Stage obok m.in. Rogera Watersa, Coldplay czy The White Stripes. Do znaczących koncertów w historii grupy doliczyć należy z pewnością występ, który miał miejsce w 2007 roku na nowym stadionie Wembley, gdzie Brytyjczycy zagrali razem z takimi legendami jak The Rolling Stones i The Who.
Obecnie podczas europejskiego tournee The Charlatans promują dziesiąty album w swoim dorobku zatytułowany "You Cross My Path". Grupa na fali coraz większego zainteresowania branży muzycznej wykorzystaniem internetu w docieraniu do słuchaczy poszła za przykładem m.in. zespołu Radiohead i udostępniła najnowsze dzieło w sieci zupełnie za darmo.
(wk)
https:\/\/www.thecharlatans.net/
https:\/\/www.myspace.com/thecharlatans
https:\/\/www.last.fm/music/The+Charlatans/