Na tegorocznym festiwalu, który potrwa do 21 lipca zagrają m.in. Misfits, Hunter, Marky Ramone's Blitzkrieg, Strachy Na Lachy, Izrael czy Moskwa. Oba ostatnie zespoły zagrają specjalne koncerty z okazji 30-lecia swojej działalności.
Koncertom towarzyszą wydarzenia koordynowane przez Jarociński Ośrodek Kultury. - Każdego roku wokół festiwalu różne instytucje i organizacje przygotowują program uzupełniający muzyczne rockowisko. W tym roku przygotowane będą m.in. pokaz mody rockowej czy panele dyskusyjne "Historia rockiem pisana" - powiedziała PAP dyrektor Ośrodka Barbara Kutera.
Premierę filmu "Płyń pod prąd" - pierwszego odcinka mini-serialu dokumentalnego o jarocińskim festiwalu poświęconemu "Rytmom Młodych" - imprezie rockowiska, zaplanowano na sobotę w kinie Echo. Autorami filmu są dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński i reżyser Wojtek Słota. Dokument powstał na zlecenie tworzonego w Jarocinie powstającego Spichlerza Polskiego Rocka, ekspozycji poświęconej historii jarocińskich festiwali.
W trakcie festiwalu w Muzeum Regionalnym w Jarocinie pokazana zostanie wystawa fotografii i slajdów "Hipisi 80" Tomasza Domańskiego. "Autor, jako jeden z wrocławskich hipisów, fotografował to środowisko przy okazji koncertów muzycznych, demonstracji pacyfistycznych i pielgrzymek. Archiwalne negatywy sprzed 25 lat okazały się ważnym dokumentem epoki przemian w PRL" - napisali o wystawie organizatorzy festiwalu.
W sobotę na jarocińskim rynku odsłonięta zostanie instalacja na cześć butów - glanów. - Buty glany będą wyglądać tak, jakby zostawił je jakiś gość festiwalowy. Projekt nazwaliśmy "Idziemy przez czas", to tytuł utworu zespołu Farben Lehre, bardzo pasował nam do tej instalacji - powiedziała PAP Beata Frąckowiak-Piotrowicz, prezes Fundacji "Ogród Marzeń", która realizuje projekt. Glany mają rozmiar 47, tak aby każdy chętny mógł do jednego z nich włożyć nogę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na polanie w okolicach terenów koncertowych organizowane będą panele dyskusyjne "Historia rockiem pisana" z udziałem animatorów muzycznych, burmistrza Jarocina oraz zespołów biorących udział w festiwalu.
W sobotę zostanie zorganizowany charytatywny turniej piłki nożnej, w którym zagrają m.in. muzycy z zespołów, które wystąpią na jarocińskim festiwalu. Wpływy ze sprzedaży cegiełek/biletów w całości przeznaczone zostaną na rehabilitację i leczenie muzyka Piotra Sznury.
Także w miejscowym kinie zaplanowano pokazy filmów muzycznych i dokumentalnych. Przez cały czas będzie funkcjonowała "Rock Polana dla dzieci", w ramach której będą organizowane m.in. gry, zabawy i wspólne czytanie książek.
KM/PAP