- Nie po raz pierwszy gościmy na festiwalu Sun Ra Arkestra. Została ona założona przez pianistę, wirtuoza instrumentów elektronicznych, poetę a także filozofa. Ra znany był z propagowania swojej "kosmicznej filozofii", niezwykłych kompozycji i koncertów - powiedział PAP dyrektor Warsaw Summer Jazz Days, Mariusz Adamiak. - Zmarł w 1993 roku, po nim Arkestrę przejął John Gilmore, a od 1995 roku kieruje nią Marshall Allen. Nie chce on tworzyć zespołu o zamkniętym repertuarze. Jego celem jest rozwijanie duchowości i zaleceń Sun Ra. Niektórzy krytycy muzyczni uważają, że Allen pozostaje jednym z czołowych awangardzistów naszej planety - dodał.
Herman Blount urodził się w 1914 roku w miasteczku Birmingham w stanie Alabama, jednak sam twierdził, że nie pochodzi z Ziemi, nie posiada ani rodziny, ani ziemskiego imienia. Przyjął miano Sun Ra i ogłosił, że przybył z Saturna, by zbawić ludzkość. Twierdził, że jest przedstawicielem rasy aniołów i nie obowiązują go ludzkie prawa. Nosił także - na scenie i poza nią - wielkie "kosmiczne" kapelusze ze świecącymi lampkami oraz ekscentryczne ubrania.
W 1936 w Chicago, Ra, jak sam twierdził, został porwany przez kosmitów. "Moje ciało zmieniło się w coś innego. Mogłem widzieć przez nie na wylot. Wzniosłem się...nie byłem już w ludzkiej skórze...wylądowałem na planecie, którą zidentyfikowałem jako Saturn. Teleportowali mnie do siebie, chcieli ze mną rozmawiać. Każdy z nich miał malutką antenę w oku. Powiedzieli mi, żebym rzucił szkołę, bo będą z nią wielkie problemy...świat pogrążał się w coraz większym chaosie...Miałem przemawiać muzyką, a świat miał słuchać" - opowiadał. Co do swojej przeszłości i "ziemskiego" imienia, tłumaczył: "to fikcyjna postać, nigdy nie istniała".
Od tamtej pory niemal nie sypiał, spędzając noce na pracy i lekturze. Zaczytywał się w poezji Williama Blake'a, pismach teologicznych Świętego Tomasza z Akwinu, neoplatonikach, historii kultury i religii starożytnego Egiptu. Swoim eklektycznym fascynacjom dawał też wyraz w muzyce. Wciąż zmagał się jednak z krytyką konserwatywnych środowisk muzycznych, zarzucających mu m.in. błazenadę.
Pierwsza płyta Arkestry została wydana w 1956 roku pod tytułem "Jazz by Sun Ra". Dziś w dorobku zespołu jest ponad 70 krążków. Do szerszej publiczności trafił dopiero na początku lat 70-tych, gdy na jego koncerty przychodzili tacy artyści, jak Lou Reed, Nico czy Debbie Harry, zafascynowani osobowością i niezwykłą muzyką Ra. W latach 90. Arkestra występowała wspólnie z Sonic Youth, jednej z najważniejszych amerykańskich grup muzyki alternatywnej.
Poza koncertem Sun Ra Arkestra, festiwalowa publiczność będzie mogła wysłuchać także polskich grup jazzowych: Power Of The Horns, Tie Break i Pink Freud.
KM/PAP