Leaderem brooklyńskiego zespołu jest wokalista i autor tekstów Matt Berninger, towarzyszą mu dwie pary braci: Scott i Bryan Devendorf oraz Aaron i Bryce Dessner. Zespół powstał w 1999 roku, kiedy rynek rocka niezależnego przeżywał nasycenie.
"Alligator" i "Boxer", dwa albumy, które przyniosły muzykom z Ohio międzynarodową sławę, przedstawiają niewesołą wizję Ameryki, którą znają z własnego doświadczenia: ośmiogodzinne cykle pracy biurowej, przerywane beznamiętnymi, wdrukowanymi w plan dnia zajęciami, porażki osobiste i brak ludzkiej odwagi. Początkowa działalność grupy to w dużej mierze nonkonformistyczny sprzeciw wobec tego typu postawy. Później muzycy skupiają się raczej na szlifowaniu własnego stylu, poszukiwaniu innowacji.
Dziś o The National w Wielkiej Brytanii mówi się przez pryzmat Joy Division i The Smiths, a w Stanach – The Band. Sukces ostatniego krążka, "High Violet", w dużej mierze wynika z doskonale dopracowanej (z pomocą Padmy Newsome'a, członka awangardowego ensemble'u The Clogs) obecności fortepianu, klarnetu, fagotu, instrumentów smyczkowych.
W ostatnich latach dali praktyczny wyraz swojego zaangażowania polityczno-społecznego, występując i przekazując zyski dla przeróżnych organizacji charytatywnych, przeciwdziałających AIDS, pomagających ofiarom klęsk żywiołowych. Wspierali również Baracka Obamę podczas jego kampanii wyborczej.
Źródło: materiały promocyjne organizatora
Więcej o obecności Festiwalu Ars Cameralis na antenie Trójki