25 marca 1983 na koncercie w Pasadenie, z okazji ćwierćwiecza wytwórni Motown, Michael Jackson po raz pierwszy zaprezentował taniec Moonwalk. Retransmitowany przez telewizję NBC koncert był momentem przełomowym w karierze Jacksona. Jego "Billie Jean" plasujące się do tego momentu w środku notowania singli Billboardu, wkrótce szybko zaczęło piąć się do góry. "Billie Jean" stało się nie tylko jego największym przebojem, ale zaprezentowany w trakcie piosenki taniec "Moonwalk" - jego numerem popisowym. Do końca kariery Jackson wykonując "Billie Jean" korzystał z choreografii wykorzystanej w czasie tamtego wydarzenia.
Pierwsze zapiski o krokach tanecznych podobnych do Moonwalk sięgają lat 30. Przez dekady z księżycowych kroków korzystali uliczni tancerze i mimowie. Do świata rocka Moonwalk trafił dzięki Davidowi Bowie. Jego trasa promująca płytę "Diamond Dogs" (1974) dotarła do Los Angeles. Koncert Bowiego oglądał 16-letni Jackson. Kolejnym muzykiem, który wykorzystał podobną choreografię był Jeffrey Daniel z grupy Shalamar, który wykorzystał ten taniec w 1982 roku w czasie występu w brytyjskim programie "Top of the Pops".
Podobny do Moonwalk taniec wykonywali też dwaj tancerze Derek "Cooley" Jaxson i Geron "Casper" Candidate w telewizyjnym show "Soul Train". Management Jacksona odszukał tancerzy i poprosił ich, żeby nauczyli tańca Michaela. Zajęło to im około 5 dni.
25 marca 1983 roku Jackson zadebiutował przed publicznością z nowym tańcem. Najbardziej oczekiwanymi wydarzeniami imprezy miały być reaktywacje grup The Supremes i Jackson 5 (dziecięcego zespołu Króla Popu), ale Michael występując solo, ukradł wszystkim show. Zgromadzeni w Pasadena Civis Auditorium w Pasadenie widzowie oszaleli. Dwa miesiące później w maju, w momencie transmisji gali, Jacksonomania ogarnęła cały kraj. Zdaniem krytyki Moonwalk ucieleśnia całą tradycję afro-amerykańskiego tańca aż po "camel dance" Jamesa Browna. Spektakularny taniec doczekał się wielu hołdów. "Moonwalker" to zarówno tytuł filmu w którym główną rolę zagrał Jackson, jak i tytuł jego oficjalnej autobiografii. Po śmierci Jacksona w 2009 roku otworzono stronę Eternal Moonwalk, na której fani Jacksona prezentują swoją wersję słynnego tańca. Moonwalk chętnie wykonują np. hokeiści NHL, okazując radość po strzeleniu bramki.
(kow)
28 lat księżycowego chodu Michaela Jacksona