Kolejny Muzyczny Poranek w Programie Pierwszym to następna szansa na wspaniałą muzyczną podróż nie tylko dla dzieci. Tym razem z polskim zespołem Beltaine zachwycającym swoimi utworami na festiwalach muzyki celtyckiej udamy się na Wyspy Brytyjskie. W pozostawionej przez ich dawnych mieszkańców muzyce znajdziemy wspaniałą zabawę, ale nie tylko.
Dziś trudno dokładnie ustalić, na jakich obszarach się pojawiali, ponieważ zasięg ich kultury jest większy niż zasięg rzeczywistego osadnictwa. Jednak z całą pewnością ludy europejskie zawdzięczają Celtom m.in. wejście w epokę żelaza, poznanie hutnictwa i kowalstwa czy udoskonalenie garncarstwa i rolnictwa. Celtowie podnieśli poziom ceramiki oraz bili własne monety i stworzyli swoje pismo – tzw. pismo ogamiczne. Fakt, że potrafili wytwarzać i obrabiać żelazo przyczynił się w znacznej mierze do ich sukcesów militarnych – celtyccy wojownicy uzbrojeni byli w żelazne miecze.
Instrumentami wykorzystywanymi przez zespoły grające muzykę celtycką są m.in.:
- akordeon (aerofon klawiszowy lub guzikowy instrument z miechem i piszczałkami)
- bodhran (irlandzki bęben obręczowy uderzany podwójną pałeczką)
- irlandzkie buzuki (chordofon będący lutnią w kształcie gruszki z długą szyjką)
- dudy (aerofon stroikowy w kształcie worka z koziej lub owczej skóry wraz z piszczałkami)
- harfa celtycka (chordofon podobny w kształcie do trójkąta, będący w herbie Irlandii)
- harmonijka ustna (idiofon dęty z metalowymi stroikami)
- tin whistle, nazywana flażoletem irlandzkim (mała piszczałka z ustnikiem w kształcie dzióbka i otworami palcowymi)
- skrzypce (chordofon smyczkowy)
- bombarda (aerofon stroikowy będący połączeniem oboju ze stroikową piszczałką)
Niektóre z tym istrumentów wykorzystuje zespół Beltaine. Jak można przeczytać na jednej ze stron internetowych, grupa bardzo ceni sobie dobry kontakt z publicznością, co na koncertach zawsze tworzy niesamowity klimat, rodem prosto z Zielonej Wyspy, wzbogacony dodatkowo słowiańską żywiołowością. Usłyszeć można ich już niemal w całej Polsce, a sami są współorganizatorami dwóch największych celtyckich imprez na Śląsku: "Irlandzkiej Majówki" oraz "Festiwalu Muzyki Celtyckiej Zamek".
Niedziela (27.07), godz. 11.00
Program Pierwszy Polskiego Radia
Więcej informacji o Muzycznych Porankach.
(mz)