W Maisons-Laffitte reagowano na wszystko, co działo się w komunistycznej Polsce i szerzej - za żelazną kurtyną. Każdy kolejny "polski miesiąc", począwszy od Czerwca 1956, był żywo analizowany i komentowany. Podparyska siedziba redaktora była zawsze otwarta dla przybyszów z kraju.
Giedroyc był gotów rozmawiać z każdym, nawet z komunistami, bo jak podkreślał, walczyć trzeba z ideologią, a nie z ludźmi. Ta otwartość połączona z dogłębną analizą sytuacji, pozwoliła mu na długo przed narodzinami "Solidarności" przewidzieć, że nie zbrojne powstanie, ale wielki ruch robotniczy może w Polsce zmieść rządy komunistów.
W latach 1977-90 podziemne oficyny wydawnicze wydały w Polsce blisko 1100 pozycji Instytutu Literackiego. Jerzy Giedroyc wielokrotnie podkreślał, że było to jedno z największych osiągnięć "Kultury". W 1976 Juliusz Mieroszewski pisał: "W określeniu naszego stanowiska nie kierujemy się taką czy inną ideologią, tym mniej polityką takiej czy innej partii – lecz wyłącznie niepodległościowymi interesami Polski".
Nagrania archiwalne
Jerzy Giedroyc wielokrotnie oceniał sytuację społeczną i polityczną w kraju. O Polsce wypowiadał się m.in. na antenie polskiej sekcji radia BBC.
06:14 Giedroyc - Polska perspektywa wschodu BBC Polska - prespektywa Wschodu wypowiedź z 1999 roku
06:19 Giedroyc Polska - Kościół i przyszłość wypowiedź z 1999 roku BBC Polska - Kościół i przyszłość wypowiedź z 1999 roku
05:25 Giedroyc Polska - dekomunizacja wypowiedź z 1999 roku BBC Polska - dekomunizacja, wypowiedź z 1999 roku
Własne sprawy przełożone nad interesy państwa – taką postawę włodarzy Polski krytykował Giedroyc. Liczył na to, że zbliżające się wybory samorządowe zmienią tę postać rzeczy:
01:40 Giedroycia z 1990 Polska RFI Wypowiedź Jerzego Giedroycia z 1990 roku o sytuacji politycznej w kraju