Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Emilia Iwanicka 16.06.2012

Oddała Polsce cenny obraz i nie chce ani grosza

Zaginiony podczas II wojny światowej obraz Józefa Brandta "Czaty" wraca do Polski. Minister kultury i dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odebrał go od domu aukcyjnego w Bostonie.

Zdrojewski chwalił bostoński dom aukcyjny Grogan and Company, który po zaledwie czterech tygodniach od zidentyfikowania dzieła oficjalnie przekazał je Polsce. - Ten obraz niewielkich rozmiarów jest niezwykle cenny (...). Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni przekazać go do Muzeum Narodowego w Warszawie - powiedział minister.

Dzieło Brandta należało do zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Po zarządzeniu niemieckich władz okupacyjnych podczas drugiej wojny światowej zostało przewiezione z Zachęty do Muzeum Narodowego w Warszawie, a stamtąd skradzione najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego. Losy dzieła po wojnie były nieznane, aż obraz trafił w tym roku na sprzedaż w domu aukcyjnym Grogan and Company. Ostatecznie dzieło nie zostało dopuszczone do sprzedaży.

Odzyskanie obrazu nie wiązało się z żadnymi kosztami. Jak tłumaczył Zdrojewski dotychczasowa właścicielka dzieła postanowiła je zwrócić, gdy dowiedziała się, że jest ono poszukiwane.

Józef Brandt, zmarły w 1915 r. artysta, tworzył głównie obrazy rodzajowo-batalistyczne i historyczne o tematyce związanej z walkami kozackimi, tatarskimi i wojnami szwedzkimi XVII w. Był wiodącą postacią tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m.in. Aleksander Gierymski, Wojciech Kossak czy Leon Wyczółkowski.

"Czaty" to drugi obraz Brandta, który udało się odzyskać, z siedmiu jego dzieł figurujących w katalogu strat wojennych malarstwa polskiego. Wcześniej do muzeów polskich powróciły m.in. dzieła Juliana Fałata "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu", Jana Matejki "Portret Karola Podlewskiego" oraz Witolda Wojtkiewicza "Orszak".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, ei