Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 07.04.2011

Nowy język Kościoła

Karol Wojtyła podkreślał, że świeccy mają bardzo dużo do zaoferowania Kościołowi.

Jan Paweł II, jeszcze jako biskup, należał do najaktywniejszych uczestników soboru watykańskiego II i uczestniczył we wszystkich jego sesjach.

Paweł Zuchniewicz, papieski biograf, zauważył, że pierwszą sesję młody wtedy Karol Wojtyła potraktował rozpoznawczo. Później był na nich o wiele bardziej widoczny. Miesiąc po powrocie z soboru, otrzymał od Pawła VI nominację na arcybiskupa metropolitę krakowskiego.

- On nawiązywał liczne przyjaźnie i nie ograniczał się do osób z naszej strefy kulturowej – przypominał w "Sygnałach Dnia".

Karol Wojtyła postulował "zejście z języka wyniosłości", widział bowiem, że świeccy mają bardzo wiele do wniesienia do Kościoła.

Prof. Jan Grosfeld zauważał, że papieżowi zależało na rozwoju różnych ruchów oraz wspólnot wewnątrz wspólnoty wiernych.

(pp)

Aby wysłuchać wspomnień przygotowanych przez Grzegorza Krakowskiego, wystarczy wybrać "Nowy język Kościoła" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

"Sygnały Dnia" można słuchać codziennie od godz. 6.00.

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.