Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 11.07.2024

Warszawskie mieszkania. Czym różnią się od krakowskich, poznańskich czy paryskich?

Mieszkania odzwierciedlają upodobania, zwyczaje, sposób życia swoich właścicieli. Dwaj historycy sztuki, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, postanowili przyjrzeć się temu, co je wyróżnia. Co sprawia, że czujemy się w czyimś mieszkaniu jak u siebie? Czego można się dowiedzieć o właścicielu, spoglądając na jego mieszkanie? 
Posłuchaj
  • Jarosław Trybuś o książce "Mieszkania warszawskie. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi" (Letnisko/Jedynka)
  • Piotr Korduba i Jarosław Trybuś w książce "Mieszkania warszawskie. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi" opisali 24 mieszkania. 
  • Autorzy książki wybrali się m.in. do mieszkania projektantki mody Grażyny Hase. 

Opowieści o mieszkaniach i ich właścicielach 

Dwaj historycy sztuki, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, postanowili przyjrzeć się temu, co wyróżnia warszawskie mieszkania. Odwiedzili ponad 20 mieszkań i porozmawiali z ich właścicielkami o ich miejscach i otaczających rzeczach. - Odwiedziliśmy i opisaliśmy 24 mieszkania, ich biografie, biografie ich mieszkańców, przedmiotów, które znajdują się w tych domach, i mam nadzieję, że warszawskość tych mieszkań daje się wyłowić z tych tekstów - mówi Jarosław Trybuś. - Szukaliśmy mieszkań, które coś opowiedzą o właścicielach, ale szukaliśmy również właścicieli, którzy chcą i potrafią opowiedzieć o swoich mieszkaniach, tych, które świadomie urządzili, które odbijają ich codzienność, ich zainteresowania oraz odbijają ich ambicje - opowiada gość Jedynki. 

Z wizytą u Grażyny Hase 

Autorzy książki wybrali się do mieszkania projektantki mody Grażyny Hase. - To mieszkanie nie znalazło się w naszej książce, Grażyna Hase na ostatniej prostej zrezygnowała z publikacji, co my uszanowaliśmy - zaznacza Jarosław Trybuś. - Grażyna Hase mieszka na artystycznym strychu. Codziennie musi pokonywać cztery wysokie piętra, a mieszkanie zostało urządzone zasadniczo pod koniec lat 60., 70. To mieszkanie jest bardzo pięknym przykładem wnętrza tamtego okresu, różnorodnego, pełnego antyków, pełnego pamiątek przeszłości. Jest tam też sporo ciekawej sztuki - opowiada. 

By poczuć się jak w domu... 

Co sprawia, że czujemy się u kogoś jak u siebie w domu? - Sądzę, że wnętrza odzwierciedlają nasze doświadczenia, często sięgające dzieciństwa. Nasze wspomnienia, nasz zestaw skojarzeń i myślenia o tym, co jest dla nas dobre, wygodne, ładne. W związku z tym, tak jak jesteśmy różni, tak różne są mieszkania, w których żyjemy, albo te, które nam się podobają - mówi gość Jedynki. - W niektórych wnętrzach możemy czuć się dobrze, a o innych można powiedzieć, że nie są nasze - dodaje.


Posłuchaj
15:34 PR1 2024_07_11-13-21-26.mp3 Jarosław Trybuś o książce "Mieszkania warszawskie. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi" (Letnisko/Jedynka)

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Letnisko

Prowadzili: Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski

Gość: Jarosław Trybuś (współautor książki "Warszawskie mieszkania") 

Data emisji: 11.07.2024 

Godzina emisji: 13.20

ans/wmkor