Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Ingram 14.09.2010

Polskie orliki wystartowały

Orliki krzykliwe zaczynają opuszczać Polskę. Zimę spędzą w Afryce.
Orlik krzykliwyOrlik krzykliwyźr. Wikipedia

- Gniazdujące na Podkarpaciu orliki krzykliwe odlatują do Afryki. Odloty tradycyjnie rozpoczynają się w połowie września. Orliki powrócą do nas na początku kwietnia. Obserwacją orlików zajmuję się od lat i muszę podkreślić ich niebywałą punktualność, związaną z odlotami i przylotami - powiedział Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Do miejsc zimowania lecą parami, często z potomstwem, które rodzice karmią w trakcie wędrówki. Polskie orliki krzykliwe zimę spędzą w centralnej i południowej Afryce. Stój zauważył, że w tym roku potomstwo wychowało się z niespełna 40 proc. złożonych jaj. - Tegorocznym lęgom zaszkodziły intensywne opady deszczu. Wiele par nie wróciło także z zimowania, prawdopodobnie zginęły podczas przylotów - mówił ornitolog.

W Polsce żyje od 1800 do 2000 par orlików krzykliwych. - Zasiedlają głównie południowo-wschodnią i północno-wschodnią Polskę. Na Podkarpaciu bytują przede wszystkim w Beskidzie Niskim, Bieszczadach oraz na pogórzach Przemyskim i Dynowskim - wyliczał Stój.

Największe europejskie zagęszczenie populacji orlika krzykliwego występuje w Beskidzie Niskim. Gniazduje tam nawet po 20 par na 1 km kw. Ponad połowa światowej populacji orlika gniazduje w Polsce, na Białorusi i na Łotwie.

Orlik krzykliwy ma ok. 70 cm długości. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 170 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i dużymi owadami. Gniazda zakłada na wysokich jodłach, mniej więcej w połowie drzewa.