Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Ingram 22.09.2010

W zdrowym ciele lepsza pamięć

Dzieci sprawniejsze fizycznie mają lepsze wyniki w testach pamięciowych - wynika z badań.
W zdrowym ciele lepsza pamięćGlow Images/East News

Jak informuje pismo "Brain Research", dzieci sprawne fizycznie mają lepszą pamięć. Wykazali to naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois. Wykorzystali oni rezonans magnetyczny do porównania rozmiarów różnych struktur w mózgach 49 dzieci w wieku dziewięciu i dziesięciu lat. Badacze skoncentrowali się zwłaszcza na hipokampie - parzystej strukturze położonej głęboko w mózgu, która odgrywa ważną rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się. Już wcześniejsze analizy prowadzone na ludziach dorosłych oraz na zwierzętach wykazały, że ćwiczenia fizyczne prowadzą do zwiększenia objętości tej struktury. Wysiłek stymuluje wzrost nowych neuronów, a to ma korzystny wpływ na pamięć i zdolności uczenia się.

W badaniach specjalistów z Uniwersytetu Illinois wszystkie dzieci przeszły test na sprawność fizyczną. Polegał on na pomiarach efektywności zużycia tlenu podczas bieganiu na bieżni. Rezonans magnetyczny ujawnił, że dzieci o lepszej kondycji fizycznej miały większe od rówieśników hipokampy - średnio o 12 proc. w odniesieniu do objętości całego mózgu. Jednocześnie uzyskiwały lepsze wyniki w testach oceniających zdolność do zapamiętywania i kojarzenia związków między różnymi rzeczami, faktami, zjawiskami, etc. Zdaniem prowadzącego badania prof. psychologii Arta Kramera, odkrycie to wskazuje, że praca nad poprawą sprawności fizycznej dzieci może korzystnie wpłynąć także na rozwój ich mózgów.

A zatem, jak mówi przysłowie, w zdrowym ciele - zdrowy duch. Art Kramer: - Jeśli odziedziczymy jakieś kiepskie geny po rodzicach, nie możemy tego naprawić, nie łatwo też wpłynąć na swój status ekonomiczny w dzieciństwie. Ale sprawność fizyczna jest czymś, na co możemy mieć wpływ.

(ew)