Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Krakówka 10.06.2011

Partnerstwo Wschodnie

Podczas polskiego przewodnictwa odbędzie się szczyt z udziałem unijnych liderów i przywódców Partnerstwa Wschodniego.
Unia Europejska oraz kraje objęte Partnerstwem WschodnimUnia Europejska oraz kraje objęte Partnerstwem Wschodnimźr. Wikipedia

Partnerstwo Wschodnie to program Unii Europejskiej, zapoczątkowany w 2008 roku przez Polskę przy wsparciu Szwecji. Ma on za zadanie przybliżać do wspólnoty 6 krajów zza jej wschodniej granicy: Ukrainę, Mołdawię, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan oraz Białoruś, z którą współpraca jest ograniczona w związku z nagminnym łamaniem demokratycznych standardów przez władze w Mińsku.

Początek Partnerstwa Wschodniego nie był łatwy. Przeznaczono na nie mało pieniędzy z unijnego budżetu; nieprzychylna była również Komisja Europejska, która blokowała realizację konkretnych projektów.

Dzięki polskiemu przewodnictwu ma się to zmienić, tym bardziej że Komisja Europejska także zaczyna patrzeć na Wschód.

- Musimy jeszcze bardziej wzmocnić Partnerstwo Wschodnie i wspierać demokrację naszych wschodnich sąsiadów - mówi komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele. - Im więcej reform, tym więcej pieniędzy. Tą zasadą będziemy się kierować, a nie tylko geograficznym położeniem.

Komisja zwiększyła ostatnio pulę pieniędzy przeznaczoną dla swoich sąsiadów na najbliższe lata. Wynosi ona teraz prawie 7 miliardów euro. Jednak są to pieniądze zarówno dla Wschodu, jak i dla Południa. Polska wraz z innymi krajami regionu pilnuje, by zainteresowanie Wschodem nie osłabło, tym bardziej że uwagę przykuwają kraje Afryki Północnej, wstrząsane rewoltami.

Europoseł Ryszard Czarnecki komentuje, że w tej chwili jest pewna polityczna moda na wspieranie Południa i że trzeba będzie powalczyć o pewne inicjatywy.

Konkretne pomysły przedstawia Marek Siwiec. Jego zdaniem bardzo potrzebne jest złagodzenie reżimu wizowego z państwami Partnerstwa Wschodniego, zwłaszcza z Mołdawią. - Marzyłbym także, żeby to dotyczyło Ukrainy, bo wtedy znacznie zmieniłby się odbiór europejskości wśród 47 milionów obywateli tego kraju - mówi eurodeputowany.

Podczas polskiego przewodnictwa odbędzie się szczyt z udziałem unijnych liderów oraz przywódców Partnerstwa Wschodniego. Na nim, jak zapowiada rząd, powinny paść deklaracje dotyczące konkretnych projektów dotyczących lepszej współpracy. Okaże się także, czy Unia powoła proponowany przez Polskę Europejski Fundusz na rzecz Demokracji.

(AK)

Aby wysłuchać całej relacji Beaty Płomeckiej, wystarczy wybrać "Partnerstwo Wschodnie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po parwe stronie.