Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 22.03.2011

Prezydenci Polski i Węgier o szczycie Partnerstwa Wschodniego

Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt uznali, że szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w drugiej połowie roku w Warszawie, to jeden z najważniejszych elementów współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej.
Prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent Węgier Pal SchmittPrezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent Węgier Pal Schmitt(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Węgier Palem Schmittem powiedział, że Polska bardzo wysoko ocenia prezydencję Węgier w Unii Europejskiej. Wskazał na wprowadzony w UE pakiet dotyczący nadzoru bankowego i kontroli budżetowej oraz pakiet regulacji ważnych dla określenia kryteriów funkcjonowania elektrowni jądrowych we Wspólnocie Europejskiej.

Prezydent Węgier przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. Jej głównym akcentem będzie udział w Poznaniu w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Bronisław Komorowski poinformował też, że zaprosił Pala Schmitta na szczyt prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej w Polsce. Prezydent Węgier przyjął zaproszenie. Bronisław Komorowski ma udać się z wizytą na Węgry 8 kwietnia. Prezydent Pal Schmitt wyraził nadzieję, że nasz kraj będzie kontynuował projekty, zapoczątkowane w Unii Europejskiej podczas prezydencji Węgier.

Przypomniał, że priorytetem tej prezydencji jest bezpieczeństwo budżetu UE oraz bezpieczeństwo energetyczne. Bronisław Komorowski poinformował, że priorytetem polskiej prezydencji będzie między innymi zwiększenie szybkości reagowania UE na sytuacje kryzysowe, do których dochodzi w sąsiedztwie krajów Wspólnoty Jeszcze dziś Pal Schmitt złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Żony prezydentów zwiedzą Muzeum Sportu i Turystyki.

Prezydent
Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną oraz prezydent Węgier Pal Schmitt z małżonką Katalin Makray (fot. PAP/Paweł Supernak)


W środę Bronisław Komorowski i Pal Schmitt pojadą do Poznania, gdzie wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Prezydenci złożą wieńce pod Pomnikiem ofiar Czerwca 1956 roku, a także otworzą wystawę zatytułowaną "Poznań - Budapeszt - Rozstrzelane Miasta".

Polski Sejm ustanowił 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w 2007 roku. Posłowie w uchwale przypomnieli łączące nas więzy historyczne - między innymi panowanie w Polsce Stefana Batorego, udział w walce o wolność Węgier generała Józefa Bema i wsparcie, którego Polacy udzielili uczestnikom i ofiarom powstania węgierskiego w 1956 roku.

IAR, sm