Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 31.12.2013

Muzeum Powstania Warszawskiego w 2013. Ponad pół miliona zwiedzających

Ponad pół mln gości, realizacja filmu "Powstanie warszawskie" i liczne nabytki fotograficzne - tak działalność w 2013 r. podsumowuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, gdy placówkę odwiedziło ponad 52 tys. osób.

Frekwencja w 2013 r. wyniosła ponad 525 tys. gości, blisko 4,5 tys. grup zwiedzało muzeum z przewodnikiem. Film "Miasto Ruin" przez cały rok obejrzało 255 tys. osób, a w Noc Muzeów placówkę odwiedziło 7 tys. osób.

Zobacz serwis historyczny Polskiego Radia >>>
W 2013 r. Muzeum przedstawiło bogatą ofertę warsztatów, lekcji i gier muzealnych dla różnych grup wiekowych. Zorganizowano też szereg wydarzeń plenerowych, w tym gry miejskie i pikniki (m.in. "Nasza biało-czerwona") oraz warsztaty rocznicowe (m.in. Graffiti Jam In-city). Do ważnych wydarzeń promocyjnych zaliczono m.in. kampanie towarzyszące 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i VIII edycję Festiwalu "Niewinni Czarodzieje".
Zorganizowano także akcję "Rozpoznaj", związaną z realizowanym filmem "Powstanie warszawskie", pierwszym dramatem wojennym non-fiction stworzonym wyłącznie na podstawie materiałów dokumentalnych, którego premierę zaplanowano na 2014 r. Dzięki akcji udało się m.in. rozpoznać bohatera kampanii promocyjnej filmu Stanisława Firchała ps. Wicher.

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - audycje specjalne w Jedynce >>>
W lipcu Muzeum przygotowało kampanię społeczną "Rozejrzyj się. Może go znasz?" promującą postawy altruizmu, lojalności i odwagi. Tymi cechami powinni się wyróżniać kandydaci do muzealnej Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody". Do końca roku Muzeum prowadziło też kwestę na budowę i renowację powstańczych mogił i miejsc pamięci, w której zebrano prawie 70 tys. zł.

POWSTANIE WARSZAWSKIE - zobacz serwis specjalny
Muzeum w 2013 r. nagrało też 200 osób w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej. Łącznie w Archiwum znalazło się już ponad 3,3 tys. wspomnień uczestników powstania, żyjących w kraju i za granicą, powstańców i cywilów. Nagrywane są też relacje represjonowanych po wojnie i "warszawskich robinsonów", którzy przetrwali w gruzach miasta po upadku powstania.
Latem grupa WWPhoto pod artystycznym nadzorem Wojtka Wieteski zrealizowała wieloetapowy projekt fotograficzny "1944/70/2014". Wykonano portrety ponad 850 powstańców obecnych w Muzeum podczas obchodów 69. rocznicy powstania. Efekty projektu będzie można zobaczyć podczas przyszłorocznych obchodów. Rozpoczęła się także nowa edycja konkursu na komiks o powstaniu. Laureat zaprojektuje pełnometrażowy album o zrywie, którego premiera odbędzie się w ramach obchodów 70. rocznicy powstania.
W 2013 r. Muzeum zakupiło ponad 1150 fotografii. Znalazły się wśród nich m.in. zdjęcia z kolekcji Józefa Jerzego Karpińskiego wykonane na Starówce i Śródmieściu Płn. oraz fotografie z przedwojennej podróży do Lwowa i zdjęcia powojenne m.in. z obchodów pierwszej rocznicy powstania. Zakupiono także zbiory Zygmunta Sowińskiego, który dokumentował głównie żołnierzy swojego oddziału "Chrobry I", barykady, pożary i powstańcze szpitale. W skład zbioru wchodzi też m.in. 10 filmów ze zdjęciami powojennymi m.in. z ekshumacji i przenoszenia szczątków powstańców na Powązki. Muzeum nabyło też kolekcję Zygmunta Kukieły dokumentującą żołnierzy kompanii "Stefan" i sztabu IV Rejonu przy ul. Marszałkowskiej. Zbiór obejmuje też m.in. zdjęcia żołnierzy II Korpusu.
pp/PAP