Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 26.11.2013

Jarosław Sokół: bohaterowie "Czasu honoru" mogą jeszcze wrócić

- Nie będzie na pewno kolejnej powojennej części serii. Jest natomiast pomysł, żeby zrobić suplement powstańczy - mówił w Jedynce Jarosław Sokół, autor książek "Czas honoru" i współautor scenariusza serialu pod tym samym tytułem.
Od pierwszej serii Czasu honoru, której akcja rozpoczęła się wiosną 1941 roku, polscy telewidzowie z zapartym tchem śledzili losy przyjaciół zaangażowanych w działania Polski Podziemnej. Od lewej: Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jan Englert, Kuba Wesołowski i Antoni PawlickiOd pierwszej serii "Czasu honoru", której akcja rozpoczęła się wiosną 1941 roku, polscy telewidzowie z zapartym tchem śledzili losy przyjaciół zaangażowanych w działania Polski Podziemnej. Od lewej: Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jan Englert, Kuba Wesołowski i Antoni Pawlicki PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Jarosław Sokół o kontynuacji serialu "Czas honoru" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Ostatni, 78. odcinek "Czasu honoru" został wyemitowany w TVP 2 w niedzielę 24 listopada. Twórcy serii chcieliby jednak wrócić jeszcze do okresu II wojny światowej, by pokazać losy bohaterów podczas Powstania Warszawskiego. - Podstawą fabularną suplementu byłaby prawdopodobnie moja książka "Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą". Warunkiem jest jednak zebranie odpowiednich środków - zastrzegł w "Naukowym zawrocie głowy" Jarosław Sokół.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny >>>

Przez 5 lat emisji serial "Czas honoru" zdobył ogromną popularność wśród widzów, także tych młodych.  - Bohaterowie serialu kierowani są pewnym idealizmem. Motywem ich działania nie jest zysk czy pogoń za jakąś konkretną wartością materialną. Może to jest ten wspólny mianownik i zarazem jedna z przyczyn popularności tych bohaterów wśród młodego pokolenia. Część młodych tworzy dziś ruch alternatywny, postmaterialistyczny. Dążą do określenia siebie nie tylko w relacji do tego co się ma, ale również do tego w jaki sposób się jest - tłumaczył Jarosław Sokół.

Jak przyznał gość Jedynki, inspiracją dla napisania trylogii powieściowej "Czas honoru" była dla niego lektura książki Jędrzeja Tucholskiego "Cichociemni". - Dotarło do mnie, że oto mamy w historii pewien projekt, który w całości się udał. Niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie militarne i organizacyjne, które zostało wprowadzone w czyn i przeprowadzone do samego końca. W kontekście tamtejszych czasów to coś zupełnie unikalnego. Chciałem o tym opowiedzieć - podkreślał.

II wojna światowa na moje.polskieradio.pl >>>

W sobotę 30 listopada Jarosław Sokół będzie jednym z gości XXII Targów Książki Historycznej w Warszawie (28.11 - 01.12). Imprezie patronuje Polskie Radio.

Jarosław
Jarosław Sokół fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

pg