Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 27.01.2014

69. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Trwają uroczystości

Byli więźniowie wspólnie z dyrekcją Muzeum Auschwitz złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Ścianą Straceń KL Auschwitz oddając hołd ofiarom nazistów.
Byli więźniowie obozu składają kwiaty pod Ścianą Śmierci w byłym obozie Auschwitz IByli więźniowie obozu składają kwiaty pod Ścianą Śmierci w byłym obozie Auschwitz IPAP/Andrzej Grygiel

W poniedziałek obchodzimy 9. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na pamiątkę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Ścianie Straceń, a także m.in. przy budynku dawnego krematorium w Auschwitz I i przed znajdującą się nieopodal mogiłą kilkuset więźniów, którzy zostali zabici tuż przed wyzwoleniem lub zmarli zaraz po nim. Złożono je także w miejscach, gdzie znajdowały się pierwsze prowizoryczne komory gazowe, pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów i na grobach jeńców sowieckich w byłym AuschwitzII-Birkenau.

>>> Nowy portal IPN: wszystko o niemieckich obozach zagłady >>>
Bolesne wspomnienia
Były więzień Bogdan Bartnikowski powiedział, że dokąd tylko starczy mu sił będzie przyjeżdżał do byłego obozu. - Przeżyliśmy w obozie ciężkie chwile. Czuję satysfakcję, że udało mi się to przeżyć i wyjść stąd nie przez komin, a na własnych nogach - mówił.

>>> Nowe wydawnictwo Muzeum Auschwitz: "Auschwitz od A do Z"  >>>

Delegacja
Delegacja Knesetu, parlamentu Izraela podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu Auschwitz (PAP/Andrzej Grygiel)

Jadwiga Bogucka trafiła do Auschwitz II-Birkenau wraz z matką z ogarniętej powstaniem Warszawy. - Byłam więźniarką do wyzwolenia. Mój przyjazd tutaj traktuję jako obowiązek i świadectwo. Jako żywi świadkowie, chcemy przekazywać prawdę. Pamięć o tym miejscu zostanie zachowana, bo przekazujemy ją wnukom, kolejnym pokoleniom - powiedziała.

 

>>> Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. "Wpisy internautów mogą przerazić" >>>
Małgorzata Polak z Warszawy, która pomaga byłym więźniom działając w stowarzyszeniu Maksymiliana Kolbego, uważa, że pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie zaginie. - Spotkałam tu młodych, którzy bardzo się interesują tą historią. Losy więźniów dają nam siłę do życia. Jeśli oni przeżyli, zahartowali się i niosą ze sobą przeżycia nie poddając się, to my czerpiemy z tego siłę - powiedziała Polak, której ojciec zginął w Auschwitz 28 stycznia 1941 r.
Główna ceremonia rocznicowa z udziałem byłych więźniów, Żydów ocalonych z Zagłady, rabinów i duchownych chrześcijańskich, a także polityków, w tym kilkudziesięciu parlamentarzystów izraelskich oraz z krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych i Kanady odbędzie w wczesnym popołudniem w byłym obozie Birkenau.
Największa w historii delegacja Knesetu

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował, że udział w uroczystościach potwierdziło blisko stu byłych więźniów oraz ponad 20 ocalonych, którzy przyjadą do Polski z różnych krajów.
Ocalonym towarzyszy największa w historii - licząca około 60 deputowanych - delegacja Knesetu.

W uroczystościach biorą udział też parlamentarzyści z krajów europejskich, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Delegacji Sejmu przewodniczył będzie wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.
W byłym obozie koncentracyjnym chce się zebrać izraelski parlament (12.10.2014) / (TVN24/x-news)

Wspólna modlitwa
Po popołudniowej uroczystości uczestnicy złożą znicze w hołdzie pomordowanym pod pomnikiem ofiar obozu. Duchowni - żydzi i chrześcijanie - będą się wspólnie modlili. Zabrzmi kadisz i żałobna modlitwa El Male Rachamim. Modlili się będą katolicki biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, zwierzchnik najliczniejszej w Polsce luterańskiej diecezji cieszyńskiej biskup Paweł Anweiler, prawosławny duchowny Sergiusz Dziewiatowski i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
"Refleksje o Auschwitz"
Po uroczystościach w byłym obozie parlamentarzyści udadzą się do Krakowa, gdzie wieczorem odbędzie się sesja "Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość".
Niektóre budynki byłego nazistowskiego obozu w Oświęcimiu od lat popadają w ruinę, a ich stan wciąż się pogarsza (3.10.2013) / (TVN24/x-news)

Utrudnienia dla zwiedzających

W poniedziałek pojawią się utrudnienia w zwiedzaniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przed południem wystąpią one w byłym obozie Auschwitz I, który będą zwiedzali członkowie izraelskiej delegacji. Podczas głównej uroczystości dla zwiedzających niedostępna będzie część byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w rejonie dawnej rampy kolejowej. Bez przeszkód turyści zwiedzą część, na której znajdował się dawny obóz kobiecy.
Miejsce zagłady
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

>>> Niemieccy historycy przeciwko "polskim obozom zagłady" >>>
Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty. Przed południem weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzili centrum Oświęcimia, a trzy godziny później, po krótkiej potyczce z wycofującymi się Niemcami, weszli jednocześnie do Auschwitz i oddalonego o 2 km Birkenau. Wyzwolili ok. 7 tys. więźniów. W walkach zginęło 231 żołnierzy sowieckich.
W rocznicę wyzwolenia obozu przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
pp/PAP