Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 10.02.2014

Obława Augustowska. Instytut Pamięci Narodowej zbada "doły śmierci"

Jak dowiedział się "Nasz Dziennik", w kwietniu pion śledczy IPN zbada, czy pod drogą łączącą miejscowości Giby i Rygol znajdują się masowe groby ofiar sowieckiej zbrodni.
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejKrzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejWikipedia/Radosław Drożdżewski

Jak czytamy w gazecie, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku weszła w posiadanie relacji Ireneusza Rapczyńskiego (zmarł w 2000 roku), którego ojciec zginął w obławie augustowskiej.
Mężczyzna wskazał m.in. trzy miejsca w Puszczy Augustowskiej, leżące bezpośrednio na drodze Giby - Rygol, jako "doły śmierci" ofiar obławy. Według niego, pod koniec lipca 1945 roku aresztowanych wywożono z Gib wozami wojskowymi drogą wiodącą w kierunku miejscowości Rygol. Samochody z więźniami miały wykonać wiele kursów. Do Gib wracały puste zaledwie po 30-60 minutach.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl >>>
Obława augustowska była wielką operacją pacyfikacyjną oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego przeprowadzoną w lipcu 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej siłami 385. Pułku Strzeleckiego Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz wydzielonymi oddziałami Ludowego Wojska Polskiego (LWP) i UB na terenie ówczesnych powiatów augustowskiego, suwalskiego i części sokólskiego. Aresztowano ponad 7 tys. osób, po krwawych przesłuchaniach zwolniono 5 tys., a reszta - uznana za żołnierzy AK - zaginęła bez wieści. Obława augustowska nazywana jest niekiedy "Małym Katyniem".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk