Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 14.04.2014

"Tajne państwo" Jana Karskiego ponownie na sklepowych półkach

W latach czterdziestych ubiegłego wieku była amerykańskim bestsellerem o ogromnej wadze historycznej. Od poniedziałku ponownie można ją kupić w polskich księgarniach. Mowa o książce Jana Karskiego "Tajne państwo" napisanej na polecenie emigracyjnego rządu w Londynie.
Fragment okładki książki Jana Karskiego Tajne państwo wydanej po rosyjskuFragment okładki książki Jana Karskiego "Tajne państwo" wydanej po rosyjskumat. promocyjne, wyd. Corpus

Jan Karski w Radiach Wolności>>>

Książka debiutowała na rynku w USA jeszcze w trakcie II wojny światowej. Według zamierzeń autora, miała wpłynąć na tamtejszy rząd wobec zagrożenia sowiecką dominacją w Europie.

- Potrzebny wpływ zapewnić miała amerykańska opinia publiczna - zaznaczył historyk, profesor Szymon Rudnicki. Treść publikacji była mocnym uderzeniem z informacjami o sytuacji politycznej w Polsce. Zainteresowanie tą tematyką było olbrzymie. Rudnicki dodaje, że wyprzedany nakład 350 tysięcy sztuk był niebywały nawet na skalę ówczesnej Ameryki. Ten wynik pokazał, jak znakomicie karski spełnił swoją informacyjną funkcję.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa>>>

W Polsce "Tajne państwo" debiutowało 15 lat temu. Nakład książki od dawna jest wyprzedany. Jej promotorka, Dagmara Zandman nie ma wątpliwości, że jej poszerzona reedycja równie szybko zdobędzie grono nabywców. To za sprawą nowych treści i bogatych ilustracji. W najnowszej serii dostępny będzie aneks z zeskanowanymi: materiałami, dokumentami i raportami autorstwa Karskiego. Nie zabraknie również relacji jego znajomych i współpracowników.
Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa ZNAK. Jej premierze patronuje Polskie Radio.

>>> Historyk: książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film

Rok 2014 został ogłoszony uchwałą Sejmu rokiem Jana Karskiego. Ta inicjatywa ma na celu m.in. przybliżenie tej postaci Polakom.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jan Karski był legendarnym kurierem Armii Krajowej, który jako pierwszy przekazał zachodnim przywódcom naoczną relację o zagładzie Żydów. Jedną z osób, które spotkały się z Polakiem, był prezydent USA Franklin Roosevelt. Informacje o Holokauście Karski zdobywał osobiście, przedostając się do getta warszawskiego i obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

Po wojnie zdecydował się pozostać na emigracji w USA. Zdobył doktorat z zakresu nauk politycznych na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown, gdzie przez kolejne czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe. Jednym z jego studentów był m.in. przyszły prezydent USA Bill Clinton. Równocześnie w ostatnich dwudziestu latach życia realizował "nieukończoną misję” i opowiadał o masowej eksterminacji Żydów na spotkaniach w Stanach, Izraelu i Ameryce.

Za swoją działalność Karski otrzymał m.in. tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”, osiem polskich i zagranicznych uczelni przyznało mu doktorat honoris causa, był też kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego.

mr