Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 08.05.2014

Powstanie warszawskie na dużym ekranie: to więcej niż film

Uroczystą premierę filmu "Powstanie Warszawskie", zmontowanego z autentycznych zdjęć z 1944 r., pochodzących z powstańczych kronik, zorganizowano w środę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
Film Powstanie Warszawskie trwa 85 minut, w piątek 9 maja trafi do kin w całym krajuFilm "Powstanie Warszawskie" trwa 85 minut, w piątek 9 maja trafi do kin w całym krajuPAP/Grzegorz Jakubowski

W imieniu weteranów walk o stolicę głos przed projekcją zabrał prof. Witold Kieżun, jeden z powstańców, którzy zostali uwiecznieni w filmie. Postawę mieszkańców Warszawy w 1944 roku określił słowami: "niesłychana jedność". - Za chwilę zobaczycie nas, powstańców warszawskich 70 lat temu (...) w tym wspaniałym zrywie walki o wolność. Powstanie to była nasza decyzja, to była decyzja ludu Warszawy - takimi słowami profesor powitał widzów podczas premiery.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Producentem obrazu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego dyrektor Jan Ołdakowski podkreślił, że "Powstanie Warszawskie" to wyjątkowe dzieło nie tylko z powodu swej nowatorskiej formy, ale przede wszystkim dlatego, że "ma największą obsadę aktorską, jaką można sobie wyobrazić". Film - tłumaczył Ołdakowski - opowiada o warszawiakach, którzy za wolność gotowi byli płacić najwyższą cenę.

- Tutaj bohaterem jest całe miasto (...) żołnierze walczący na barykadach, sanitariuszki, ludzie budujący barykady i kryjący się w piwnicach przed bombami, zabici i ranni. Ale też dzieci oglądające "powstańczy teatrzyk". Cały wielki organizm walczącego miasta połączony wspólnotą losów - powiedział Ołdakowski.

Film został zmontowany z autentycznych dokumentalnych zdjęć z 1944 roku. Zdjęcia te wybrano z powstańczych kronik, nakręconych w walczącej stolicy przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, m.in. przez Antoniego Bohdziewicza "Wiktora".

Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów, skonstruowano następnie fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Czarno-biały materiał poddano po montażu koloryzacji oraz udźwiękowiono. Na potrzeby filmu napisano ponadto specjalne dialogi, które czytają aktorzy, wśród nich Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Na długiej liście osób, które pracowały nad tym obrazem, są m.in.: Jan Komasa (autor pomysłu na fabułę), specjaliści ze Studia Produkcyjnego Orka (odpowiedzialni za koloryzację czarno-białego materiału) oraz reżyser dźwięku Bartosz Putkiewicz.

Film "Powstanie Warszawskie" trwa 85 minut, w piątek 9 maja trafi do kin w całym kraju. Jest określany jako "pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych".

PAP/aj