Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 01.09.2014

Donald Tusk: wrzesień 1939 nie może się powtórzyć

Polskę, Europę i USA stać dziś na skuteczną politykę zapewniającą bezpieczeństwo i sprawiedliwy ład na świecie - powiedział premier Donald Tusk na Westerplatte.
Premier Tusk podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.Premier Tusk podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. premier.gov.pl
Galeria Posłuchaj
  • Donald Tusk: nigdy więcej wojny (IAR)
  • Donald Tusk: przed Europą czas na działania (IAR)
  • Donald Tusk: w obliczu wojny potrzeba solidarności europejskiej (IAR)
Czytaj także

Polski premier i nowo wybrany szef Rady Europejskiej w 75. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę wzywał Europę do stanowczej postawy w obliczu konfliktu na Ukrainie.

- Dzisiaj, patrząc na wojnę, bo tego słowa trzeba używać, na wschodzie naszego kontynentu, wiemy, że wrzesień 1939 roku nie może się powtórzyć - powiedział szef rządu. Donald Tusk mówił, że czas mówienia się skończył.
- Historia zatoczyła koło i tu na Westerplatte mówiąc dziś „nigdy więcej wojny” musimy powiedzieć pełnym głosem, wspólnie z naszymi sojusznikami, że to nie będą tylko słowa, że to będzie mądra polityka, że to będzie prawdziwa solidarność europejska, że będzie to mądra i odważna strategia całej wspólny krajów atlantyckich - zaznaczył premier.
(TVN24x-news)

- Dlatego, stąd z Westerplatte poniesiemy do wszystkich stolic europejskich i na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego to wezwanie, aby nasza europejska i transatlantycka solidarność przybrała także praktyczny wymiar - mówił Tusk, nawiązując do wrześniowego szczytu NATO w Walii.
- Dziś jeszcze jest czas aby powstrzymać tych w Europie i na świecie, dla których przemoc, siła, agresja stają się znowu arsenałem politycznego działania - podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że za kilka dni przywódcy państw NATO spotkają się w Wielkiej Brytanii, by wspólnie zastanowić się "nad nową polityką, której celem kluczowym będzie bezpieczeństwo i skuteczność działania naszej zachodniej wspólnoty wobec zagrożenia wojną, już nie tylko na wschodzie Ukrainy".

Tusk: bezpieczna Polska wymaga odwagi

- Dlatego, właśnie na Westerplatte, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, my Polacy mamy prawo i obowiązek powiedzieć głośno, że nikt dzisiaj nie ma prawa blokować naszych inicjatyw, których celem jest pełna, praktyczna, skuteczna taktyka działania Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył.
Premier zwrócił uwagę, że "nikt, pamiętając to, co wydarzyło się we wrześniu 1939 r. nie powinien żywić złudzeń, że te słowa „nigdy więcej wojny” mają moc sprawczą tylko dlatego, że je z taką nadzieją wypowiadamy".
- Polacy (…) nie mają złudzeń, wiedzą, że bezpieczna Polska i Europa, bezpieczna wspólnota zachodu wymaga odwagi, wyobraźni i stanowczych działań - mówił. - My Polacy jesteśmy gotowi do tego wyzwania w imię pokoju, w imię tego, aby słowa „nigdy więcej wojny” nabrały właściwej mocy - zakończył premier swoje wystąpienie na Westerplatte.

Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

W uroczystościach uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, minister obrony Tomasz Siemoniak oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Po południu na Westerplatte będą prezydenci Niemiec i Polski Bronisław Komorowski oraz Joachim Gauck, którzy m.in. złożą kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża oraz obejrzą spektakl filmowo-multimedialny "Wybuch" według pomysłu Andrzeja Wajdy.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września od ataku III Rzeszy Niemieckiej na Rzeczpospolitą Polską. Pierwsze bomby spadły o godzinie 4.40 na Wieluń, niedługo potem pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte.
Był to największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Trwał ponad sześć lat, pochłonął około 60 milionów ludzkich istnień, wśród nich blisko 6 milionów Polaków.

IAR/PAP, to