Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 18.07.2015

Udało się obejść cenzurę. Książka "Skrwawione ziemie" Snydera dostępna w sieci po rosyjsku

Książka Timothy'ego Snydera - specjalisty w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej - została przetłumaczona na 26 języków, jednak w Rosji nie mogła się dotychczas ukazać. Opowiada bowiem m.in. o milionach ofiar sowieckich mordów i represji na "skrwawionych ziemiach", pomiędzy Niemcami i Rosją.

Książka "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem" amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera jest dostępna w internecie także po rosyjsku. Krytyczną wobec Rosji pracę wydało ukraińskie wydawnictwo.

Książka Snydera - specjalisty w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej - została przetłumaczona na 26 języków, jednak w Rosji nie mogła się dotychczas ukazać.

Rosyjskie wydawnictwo Eksmo, które kilka lat temu nabyło prawa autorskie, nie planuje wydania w Rosji tej krytycznej wobec Stalina i ZSRR publikacji.

Rosyjskim czytelnikom, którzy chcieliby zapoznać się z bestsellerem, przyszło w sukurs małe wydawnictwo ukraińskie Duliby. We współpracy z ambasadą USA oraz Snyderem Ukraińcy przetłumaczyli książkę na rosyjski i wstawili ją bezpłatnie do internetu - czytamy w "SZ".

Dzięki ukraińskiej inicjatywie ze "Skrwawionymi ziemiami" będą mogli zapoznać się zarówno mieszkańcy Charkowa czy Dniepropietrowska, mówiący lepiej po rosyjsku niż po ukraińsku, jak i mieszkańcy Rosji zmęczeni jednostronną prezentacją Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Snyder powiedział  gazecie ”Sueddeutsche Zeitung", że otrzymuje wiele listów z Rosji, Białorusi i ze wschodniej Ukrainy od osób zainteresowanych prawdziwą wersją historii Europy Wschodniej, Holokaustem i Rosją. Rosyjską wersję swojej książki przedstawił niedawno w Charkowie i w Muzeum Holokaustu w Dniepropietrowsku.

Ukraińskie resorty oświaty i obrony zakupiły kilka tysięcy egzemplarzy "Skrwawionych ziem" i rozprowadziły je wśród uczniów i żołnierzy.

Książkę można przeczytać i ściągnąć w plikach różnych formatów TUTAJ.

PAP/agkm