Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 29.09.2011

60. dzień powstania. Żoliborz w ogniu walk

29 września, rano rozpoczyna się generalny szturm na Żoliborz. Przeważające siły wroga kilkakrotnie nacierają od południa i zachodu.
Niemiecki Stukas bombarduje stolicęNiemiecki Stukas bombarduje stolicęDomena publiczna

Pozycje powstańcze atakuje piechota 19. Dywizji Pancernej nieprzyjaciela, wsparta ogniem kilkudziesięciu czołgów i dział szturmowych. Po zaciętych walkach oddziały zgrupowania "Żniwiarz" wycofują się z terenu fabryki "Opla" i hali targowej przy ul. Słowackiego.

Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie>>>

Oddziały ze zgrupowania "Żyrafa" opuszczają ruiny klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego. Natarcie niemieckie od strony Cytadeli i Dworca Gdańskiego zmusza oddziały ze zgrupowania "Żaglowiec" do wycofania się w kierunku pl. Inwalidów.

Na odcinku obrony Marymontu Powstańcy ze zgrupowania "Żubr" utrzymują wszystkie pozycje. Od wschodu zgrupowanie "Żbik" zajmuje nadal ul. Bohomolca.

Pod Jaktorowem Grupa "Kampinos" zostaje rozbita, tracąc ok. 150 żołnierzy. Ginie dowódca, mjr Alfons Kotowski "Okoń". Drugie tyle żołnierzy dostaje się do niewoli. Tylko nielicznym udaje się przedrzeć przez kordon niemiecki i dotrzeć m.in. do Gór Świętokrzyskich.

W Śródmieściu, na prośbę Niemców, ok. godz. 13 rozpoczyna się lokalne zawieszenie broni w rejonie BGK.

Zobacz powstańcze kalendarium Portalu Polskiego Radia>>>

Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

Audycję przygotowali Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.

IAR, sm