Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 26.10.2011

"Swą postawą podtrzymywał płomień oporu i nadziei"

Komentarz redakcyjny "The Times" poświęcił pamięci gen. brygady Tadeusza Sawicza, ostatniego spośród 145 polskich pilotów uczestniczących w tej pierwszej w historii bitwie stoczonej wyłącznie przez lotnictwo.
Arkady Fiedler (1956). Dywizjon 303Arkady Fiedler (1956). Dywizjon 303Arkady Fiedler (1956). Dywizjon 303, 17, Warszawa: Iskry. no ISBN.
Posłuchaj
  • Historyk polskiego lotnictwa Wojciech Matusiak, generał Tadeusz Sawicz bronił angielskiego nieba też po Bitwie o Anglię
Czytaj także

- Przegrana Luftwaffe w bitwie lotniczej o Anglię (10 lipca - 31 października 1940 r.) nie była z góry przesądzona i nie jest wyłączną zasługą Brytyjczyków - podkreśla w środowym komentarzu "The Times", pisząc z uznaniem o wkładzie polskich lotników.

Gen. brygady Tadeusza Sawicza zmarł w Kanadzie 19 października, pochowany ma być w Warszawie.

- Polskie lotnictwo stawiło godny odnotowania opór Luftwaffe, dysponującej o wiele większą siłą rażenia. W kampanii wrześniowej zdobyło sobie uznanie, zestrzeliwując 126 niemieckich maszyn - podkreśla gazeta.

Zobacz serwis Polskiego Radia o II wojnie światowej>>>

Dziennik wskazuje na świetne wyszkolenie i odwagę polskich pilotów. Przypomina, że po inwazji ZSRR z 17 września 1939 r., większość zbiegła do Francji, a po przegrupowaniu podjęli na nowo walkę we Francji do czasu, aż kapitulacja w czerwcu 1940 r. zmusiła ich do ewakuacji do Wielkiej Brytanii.

"Times" cytuje naczelnego marszałka lotnictwa sir Hugh Dowdinga, w czasie bitwy o Anglię dowodzącego obroną powietrzną, który powiedział, że "nie mógłby zagwarantować zwycięskiego wyniku Bitwy o Anglię, gdyby nie wkład polskich lotników".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Odejście ostatniego z polskich bohaterów Tadeusza Sawicza (...) przypomina nam o tych, którzy swą postawą podtrzymali płomień (oporu i nadziei) - napisał "Times" w konkluzji.

Sawiczowi zaliczono zestrzelenie trzech niemieckich maszyn i uszkodzenie kilku. Dowodził wszystkimi trzema Polskimi Skrzydłami przydzielonymi do RAF-u. W 1957 r. przeniósł się z Anglii do Kanady.

gs