Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 29.02.2012

"Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym"

Historycy IPN Grzegorz Majchrzak i Sebastian Ligarski pokazali proces weryfikacji dziennikarzy z Polskiego Radia i TVP przez komunistyczne władze po 13 grudnia 1981 roku.
Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennymfot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

W książce "Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym" znajdują się unikatowe dokumenty: między innymi notatki z weryfikacji czy notatki komisarzy, którzy zarządzali radiem i telewizją w stanie wojennym.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jak zaznaczył jeden z autorów publikacji Grzegorz Majchrzak media, które są tematem książki stanowiły przedmiot wzmożonej obserwacji i inwigilacji ze strony bezpieki, dlatego obecnie występują trudności z dotarciem do wielu materiałów, które po prostu mogły zostać zniszczone.

- Niezwykle ciekawe są konkretne przykłady inspirowania przez gabinet ministra spraw wewnętrznych poszczególnych audycji telewizyjnych, radiowych i prasowych - powiedział współautor książki Sebastian Ligarski. 

Majchrzak wyjaśnia, że po wyrzuceniu nieposłusznych, komuniści stanowiska kierownicze często powierzali tak zwanym zaufanym osobom, które były współpracownikami bezpieki. Ówczesne władze postawiły także na nowych, młodych ludzi, którzy mieli być dziennikarzami.

Zobacz serwis specjalny: STAN WOJENNY>>>

W Centrum Edukacyjnym IPN przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, w środę odbyła się promocja książki. Wyświetlono film "Weryfikacja" w reżyserii Barbary Rogalskiej oraz Niny Makowieckiej, który pokazuje w jaki sposób na początku stanu wojennego byli traktowani dziennikarze związani z "Solidarnością".

IAR, PAP, kk, gs