Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 26.04.2012

Nowy miesięcznik Instytutu Pamięci Narodowej „Pamięć.pl”.

Czasopismo ma charakter popularnonaukowy – jego najważniejszym zadaniem jest popularyzacja wiedzy na temat dziejów najnowszych oraz prezentacja wyników badań prowadzonych przez historyków pracujących w instytucie.
Nowy miesięcznik Instytutu Pamięci Narodowej Pamięć.pl.IPN

Łamy pisma są także otwarte dla autorów spoza IPN. Czytelnicy znajdą w piśmie nieznane fakty, interesujące dokumenty, zaskakujące fotografie.

„Pamięć.pl” będzie kontynuować misję swego poprzednika, „Biuletynu IPN”, przybliżając ważne tematy z zakresu historii XX wieku. Niewątpliwą zaletą nowego pisma będzie atrakcyjna szata graficzna – kolorowy, opatrzony dużą liczbą zdjęć periodyk skierowany jest do szerokiego kręgu czytelników, szczególnie do uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich miłośników historii.

W numerze 1 „Pamięci.pl” m.in.:
• Daniel Koreś pisze, jak Wojsko Polskie miało w sojuszu z Sowietami atakować Danię, Holandię i Niemcy Zachodnie. Czytelnicy otrzymają jako bonus reprint wielkoformatowej, do niedawna ściśle tajnej, mapy pochodzącej z archiwów Układu Warszawskiego. Przedstawia ona plan ataku państw bloku sowieckiego, w tym Polski, na północnozachodnią Europę.
• rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim o tym, czym jest pamięć narodowa i jakie pułapki czyhają na badacza historii współczesnej
• artykuł Patryka Pleskota o początkach telewizji w Polsce
• Antoni Dudek pisze o peerelowskim Dzienniku Telewizyjnym
• Jerzy Eisler opowiada o historii filmu
• Joanna Frydryszak-Kuciel opisuje kulisy powstania Listu 34 i rolę Antoniego Słonimskiego
• Tomasz Łabuszewski przybliża sylwetkę Stefana Pabisia, jednego z Żołnierzy Wyklętych