Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 10.09.2012

"To istotny wkład w poszerzenie naszej wiedzy"

Stany Zjednoczone odtajniły wszystkie dokumenty na temat zbrodni katyńskiej, jakie mają w swoim posiadaniu.

Materiały zostały opublikowane na stronie internetowej amerykańskich archiwów państwowych . Zadowolenie z tej decyzji wyraziły we wspólnym oświadczeniu członkini Izby Reprezentantów Marcy Kaptur oraz polska ambasada w Waszyngtonie.
"Udostępnienie blisko tysiąca stron materiałów archiwalnych wniesie istotny wkład w poszerzenie naszej wiedzy na temat tej zbrodni, której władza sowiecka dopuściła się na narodzie polskim w 1940 roku" - czytamy w oświadczeniu.
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
Amerykańska kongresmenka polskiego pochodzenia i nasza ambasada w Waszyngtonie wyrażają wdzięczność Polonii amerykańskiej i jej przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych za nieustające wysiłki i wytrwałość, dzięki którym sprawa ta nie popadła w zapomnienie.
Przypominają, że w latach 1951-52 Specjalna Komisja Śledcza Kongresu USA do Zbadania Zbrodni Katyńskiej nazwała po imieniu sprawców zbrodni. Był to istotny moment w procesie informowania światowej opinii publicznej na temat losu, który w 1940 roku spotkał elitę polskiego społeczeństwa.
Krok do pełnego odtajnienia dokumentów
"Mamy szczerą nadzieję, że ten nowy zbiór dokumentów (...) okaże się cennym źródłem materiałów dla naukowców, badaczy, dziennikarzy, ekspertów oraz szeroko rozumianej opinii publicznej. Jesteśmy również przekonani, że utoruje on drogę do pełnego i całkowitego odtajnienia i ujawnienia wszystkich dokumentów dotyczących tej zbrodni. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kongres Stanów Zjednoczonych pozostają niezachwiani w swoim partnerstwie i zaangażowaniu na rzecz ujawnienia wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej" - czytamy w oświadczeniu.

Rząd USA odtajnił i opublikował ponad tysiąc stron dokumentów na temat zbrodni katyńskiej. Pochodzą one z archiwów Departamentu Stanu, Pentagonu, amerykańskich wojsk lądowych oraz archiwów prezydentów Roosevelta, Trumana i Eisenhowera.
Do nowych materiałów dołączono wcześniej publikowane materiały, w tym dokumenty zebrane przez tak zwaną Komisję Maddena, która prowadziła śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej w latach 1951-52. Komisja ustaliła wówczas, że odpowiedzialne za śmierć polskich oficerów w lesie latyńskim było NKWD. Nie rozstrzygnięto jednak wówczas czy rząd USA i prezydent Roosevelt znali i ukrywali prawdę o Katyniu.

Paweł Skibiński z Muzeum Historii Polski przypomina w rozmowie z Polskim Radiem, że zbrodnia katyńska i późniejsze kłamstwo miały dalekosiężne skutki polityczne. Obejrzyj cały wywiad z historykiem Pawłem Skibińskim>>>
Obejrzyj też wywiad ze Sławomirem Frątczakiem>>>

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk