Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Mendyk 17.09.2012

Czcimy pamięć ofiar sowieckiej inwazji na Polskę

W obchody rocznicy radzieckiej agresji na nasz kraj włączą się między innymi prezydent Warszawy Hanna Groniewicz-Waltz oraz prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski.
Józef Stalin i szef MSZ III Rzeszy Joachim von Ribbentrop w Moskwie, 23 sierpnia 1939 rokuJózef Stalin i szef MSZ III Rzeszy Joachim von Ribbentrop w Moskwie, 23 sierpnia 1939 roku Wikipedia/CC/ADN-ZB/Archiv/Bild 183-H27337
Posłuchaj
  • Irena Kaliściak wspominała, jak Sowieci wkroczyli do jej rodzinnego miasteczka Śniadowa koło Łomży
  • Stanisław Matkowski ze Stowarzyszenia Kombatantów Polskich
Czytaj także

17 września 1939 roku, zgodnie z tajnym protokołem Paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice naszego kraju.

W Warszawie obchody 73. rocznicy agresji sowieckiej odbędą się po godzinie17.00 pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz pod kamieniem Matki Sybiraczki. Weźmie w nich udział prezydent Warszawy Hanna Groniewicz-Waltz. Zostanie odmówiona wspólna modlitwa oraz złozone wieńce i kwiaty; odbędzie się apel poległych.

Prezydent Bronisław Komorowski natomiast zainauguruje rano wystawę "Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni". Została ona przygotowana pod jego patronatem przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Cmentarz w Bykowni

21 września Bronisław Komorowski, podczas wizyty na Ukrainie, otworzy wraz z prezydentem tego kraju, Wiktorem Janukowyczem cmentarz w Bykowni, który upamiętni blisko 3,5 tysiąca ofiar zbrodni z ukraińskiej listy katyńskiej. to będzie czwarty cmentarze katyński, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach, które otwarto w 2000 roku.

Prace budowlane związane z przygotowaniem miejsca pod budowę nekropolii i wykonaniem jej elementów kamiennych - tabliczek, krzyży, ścian i ołtarza - trwają od 30 maja tego roku. Za budowę polskiej nekropolii w Bykowni odpowiada Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Cmentarz - jak podkreśla Rada w swoich dokumentach - powinien stanowić "godne miejsce spoczynku ofiar zbrodni i właściwe upamiętnienie z podkreśleniem służby Polsce w szeregach wojska lub policji i męczeńskiej śmierci". Ma być czytelną przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszystkimi totalitaryzmami.

IAR/agkm

Serwis specjalny: II wojna światowa >>>

Serwis specjalny: KATYŃ >>>