Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 17.09.2012

Sprawa zbrodni katyńskiej "to fundament pojednania”

- Zbrodnia katyńska - jej upamiętnienie i przezwyciężenie - stanowi fundament i Polski współczesnej i naszej woli budowania pojednania z narodami na Wschód – mówił Bronisław Komorowski.
Prezydent RP Bronisław Komorowski (P) i prezes ROPiM Andrzej Kunert (L)Prezydent RP Bronisław Komorowski (P) i prezes ROPiM Andrzej Kunert (L)PAP/Jacek Turczyk

Bronisław Komorowski otworzył przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie wystawę poświęconą cmentarzowi w Kijowie-Bykowni na Ukrainie, który upamiętni ponad 3,4 tys. ofiar zbrodni katyńskiej.

- Zbrodnia katyńska - jej upamiętnienie, ale i jej przezwyciężenie - stanowi fundament i Polski współczesnej, ale także i naszej woli budowania pojednania z narodami na Wschód od Polski. To jest bardzo ważne z punktu widzenia przyszłości naszego regionu - powiedział prezydent.

Prezydent dodał, że ma nadzieję, że wystawa pomoże w odbudowywaniu pamięci o tamtych wydarzeniach.

Wystawa o Bykowni

Polska konsekwentnie zabiega o utrwalenie pamięci o ofiarach systemu komunistycznego - mówił prezydent, otwierając wystawę "Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni".Wystawa została przygotowana pod jego patronatem przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Bronisław Komorowski podkreślił, że także inne narody, w tym ukraiński, były ofiarami systemu komunistycznego. Jego zdaniem, pojednanie oraz integrację europejską należy budować wspólnie, opierając się na pamięci i prawdzie o tragicznej przeszłości naszej części kontynentu. Prezydent podkreślił, że ważne jest, by narody, kiedyś żyjące pod jarzmem systemu komunistycznego, teraz konsekwentnie odcinały się od tego dziedzictwa.

Otwarcie cmentarza

21 września Bronisław Komorowski podczas wizyty na Ukrainie otworzy wraz z prezydentem tego kraju Wiktorem Janukowyczem cmentarz w Bykowni, który upamiętni blisko trzy i pół tysiąca ofiar zbrodni z ukraińskiej listy katyńskiej. Cmentarz Wojenny w Bykowni będzie czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach, które otwarto w 2000 roku. Prace budowlane związane z przygotowaniem miejsca pod budowę nekropolii i wykonaniem jej elementów kamiennych - tabliczek, krzyży, ścian i ołtarza trwają od 30 maja tego roku.

Za budowę polskiej nekropolii w Bykowni odpowiada Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nekropolia - jak podkreśla Rada w swoich dokumentach - powinna stanowić "godne miejsce spoczynku ofiar zbrodni i właściwe upamiętnienie z podkreśleniem służby Polsce w szeregach wojska lub policji i męczeńskiej śmierci". Ma być czytelną przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszystkimi totalitaryzmami.

IAR/PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>