Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 10.01.2013

Tak wyglądał "nazistowski terror o straszliwej skali"

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę poświęconą pracy przymusowej w hitlerowskich Niemczech.
Robotnicy przymusowiRobotnicy przymusowizamek-krolewski.pl
Posłuchaj
  • Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (IAR)
  • Ambasador Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch (IAR)
Czytaj także

Na wystawie znalazły się fotografie, wspomnienia i mapy dokumentujące pracę przymusową na rzecz III Rzeszy przed i podczas II wojny światowej. Wystawę otworzyli między innymi marszałek senatu Bogdan Borusewicz i ambasador Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch.
"Bez uporządkowania przeszłości trudno patrzeć w przyszłość"
Borusewicz zaznaczył, że wystawa jest wyrazem wspólnej troski o zachowanie pamięci historycznej, ale też rozliczania się Niemców z przeszłością. Marszałek podkreślił, że bez rzetelnego uporządkowania przeszłości trudno jest patrzeć w przyszłość. Jak zaznaczył, w Polsce pamięć tego, co działo się pod hitlerowską okupacją, pozostaje obecna w świadomości społecznej.

Nikogo nie da się przymusić do refleksji i przyjęcia prawdy

Marszałek podkreślił, że w Niemczech również można zaobserwować wzrost zainteresowania tematyką II wojny światowej. I jest to jego zdaniem pozytywne zjawisko, bo nikogo nie da się przymusić do refleksji, dialogu i przyjęcia prawdy bez wewnętrznej potrzeby i poczucia odpowiedzialności.
Ambasador Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch przypomniał, że podczas II wojny światowej do pracy hitlerowcy zmusili ponad 20 milionów osób. Większość z nich, jak zaznaczył, pochodziła z Polski i byłego ZSRR. Jak podkreślił, liczba obrazuje straszliwą skalę tego rozdziału nazistowskiego terroru. Jak powiedział, wystawa upamiętnia ofiary prac przymusowych i skłania do odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń.
Serwis specjalny: II wojna światowa>>>

Historie polskich robotników przymusowych
Wystawa zatytułowana "Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna" została przygotowana przez Fundację Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora i jest znakiem uznania dla polskich robotników przymusowych.
Sedno prezentacji tworzy ponad 60 historii, uporządkowanych chronologicznie i tematycznie. Pokazują one między innymi liczne przypadki pracy przymusowej w Polsce pod okupacją niemiecką, a także pojedyncze losy polskich robotników przymusowych w Niemczech.
Wystawa jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Joachima Gaucka.
IAR, kk