Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 12.05.2013

Sendlerowa ocaliła setki istnień przed zagładą

Mija pięć lat od śmierci Ireny Sendlerowej. Bohaterska polska sanitariuszka uratowała od zagłady 2,5 tysiąca Żydów z warszawskiego getta, głównie dzieci.
Irena Sendlerowa (zdjęcie archiwalne, 11 kwietnia 2007 r.)Irena Sendlerowa (zdjęcie archiwalne, 11 kwietnia 2007 r.)PAP/Radek Pietruszka

Irena Sendlerowa została uznana za jedną ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Postać Ireny Sendlerowej przez długi czas nie była znana poza Polską i Izraelem. W Stanach Zjednoczonych Polka stała się sławna dopiero po wystawieniu poświęconej jej sztuki, napisanej przez cztery nastoletnie uczennice z Kansas.

Serwis specjalny: powstanie w getcie warszawskim >>>

Serwis specjalny II wojna światowa >>>
Był rok 1999, kiedy Amerykanki przeczytały w gazecie artykuł o historii Ireny Sendlerowej. Po miesiącach żmudnych poszukiwań informacji, w miasteczku Uniontown wystawiły sztukę "Życie w słoiku”. Przedstawienie okazało się niebywałym sukcesem i było grane w całych Stanach Zjednoczonych, a o dziewczynach mówiły wszystkie media. - Gdy dzisiaj wpiszesz w Google "Irena Sendlerowa” pokaże się ponad 700 tysięcy wyników, podczas gdy w 99 roku wyskakiwał tylko jeden. Myślę, że osiągnęłyśmy nasz cel, by opowiedzieć światu jej historię - opowiada Polskiemu Radiu Megan Stewart-Felt, jedna z czterech ówczesnych uczennic z Kansas.
W 2001 roku dziewczyny wraz z nauczycielem przyjechały do Warszawy, by spotkać się z Ireną Sendlerową. - Ona była wspaniałą kobietą. Zobaczyliśmy w niej bardzo autentyczną, bardzo pomysłową, a zarazem bardzo skromną osobę. Mówiła, że prawdziwymi bohaterami tamtych czasów były żydowskie matki, ojcowie i dziadkowie - wspomina nauczyciel historii Norman Conard.
Życie amerykańskich nastolatek bardzo mocno związało się z Ireną Sendlerową. Polka zmarła 5 lat temu, dokładnie w dniu urodzin Megan Stewart-Felt.
Od kilku dni w Polsce jest już książka "Życie w słoiku” autorstwa Jacka Mayera. Opowiada historię odkrycia postaci Ireny Sendlerowej w Stanach Zjednoczonych.

IAR/agkm