Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 13.07.2013

Prezydent jedzie na Ukrainę, by uczcić pamięć ofiar Zbrodni Wołyńskiej

- Jedziemy do Łucka by powiedzieć Ukraińcom, że pamięć nie powinna ani ranić, ani dzielić - mówi sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
Muralu poświęcony Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w WarszawieMuralu poświęcony Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w WarszawiePAP/Grzegorz Jakubowski.
Posłuchaj
  • Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert: pamięć nie powinna ranić, ani dzielić (IAR)
  • Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert: duże wysiłki strony ukraińskiej, by było godnie (IAR)
Czytaj także

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie w niedzielę udział w mszy w intencji ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Nabożeństwo odbędzie się w Katedrze pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Ukrainie, w ramach obchodów upamiętniających 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej.

Andrzej Kunert zapowiada, że polska delegacja zawiezie Ukraińcom ważne przesłanie o tym, że najważniejsza jest pamięć. Zarówno o bohaterach jak i ofiarach. Jednak musi ona być zakorzeniona w prawdzie i nie powinna ranić ani dzielić. Dlatego, zdaniem profesora Kunerta, trzeba szukać sposobów, by wspólnie oddawać hołd ofiarom i minimalizować ryzyko "niedobrych emocji".

Czytaj więcej w serwisie specjalnym: ROCZNICA ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ>>>

Profesor Kunert dodaje, że choć w jutrzejszych uroczystościach nie weźmie udziału prezydent Ukrainy, to i tak będzie to wspólne uczczenie ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Jak zapewnia - Ukraińcy włożyli wiele wysiłku by wszystko przebiegło godnie i spokojnie. - Żeby dla wszystkich było absolutnie jasne, kto jest bohaterem i komu oddajemy hołd - podkreślał Andrzej Kunert.
Stronę ukraińską będzie reprezentować między innymi wicepremier Kostiantyn Hryszczenko. Z Polski do Łucka pojedzie kilkaset osób. Na uroczystości przyjadą również Polacy mieszkający między innymi we Lwowie i innych miastach zachodniej Ukrainy.
Po południu, w Kisielinie, gdzie 11 lipca 1943 roku oddział UPA zabił dziewięćdziesięciu Polaków uczestniczących w mszy świętej, prezydent Komorowski odda hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej.
W latach 1943-44 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około stu tysięcy Polaków zamieszkujących Wołyń i Galicję Wschodnią. W akcjach odwetowych Polacy zabili od dziesięciu do dwudziestu tysięcy Ukraińców.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, bk