Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 17.10.2020

Słodkie dzieciństwo pod niebem Prowansji

– Kiedy kilkanaście lat temu we Francji zrobiono plebiscyt na najpopularniejszą francuską książkę, "Chwała mojego ojca" Marcela Pagnola znalazła się na 11. miejscu, tuż za "Trzema muszkieterami" – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Marcel Pagnol "Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki" Marcel Pagnol "Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki"

"Chwała mojego ojca" (wydane w Polsce również pod tytułem "Mój dzielny tata") i "Zamek mojej matki" to dwie pierwsze części wspomnień Pagnola. Autor wraca w nich do rodzinnej Prowansji, magicznej krainy dzieciństwa, i jej mieszkańców, którzy byli barwnymi wzorami jego literackich i filmowych postaci.

Pierwsze wakacje w górach, pierwsze polowanie, pierwsza przyjaźń, rodzinne sprzeczki i przygody… Mały Marcel razem z ojcem i wujem tropi kuropatwy skalne w górach, buduje pułapki ze swoim przyjacielem Lili i planuje wielką ucieczkę, która ma uwolnić ich obu od zbliżającej się wielkimi krokami szkoły. Przeżywa mrożącą krew w żyłach wyprawę do zamku i cierpi katusze, zmagając się z nauką ortografii oraz higienicznymi i zdrowotnymi zaleceniami swojej mamy.

– Pagnol przenosi nas do świata dzieciństwa, który z jednej strony jest okrutny, ale z drugiej ciepły i przyjazny. To także podróż do rzeczywistości, w której można akceptować swoje słabości i cieszyć się sobą i swoją obecnością. "Chwała mojego ojca" i "Zamek mojej matki" to powieści, które wprowadzają nas do tego świata i od których warto zacząć swoją przygodę z tym autorem – zachęca redaktor Matyszkowicz.


Posłuchaj
03:16 PR3_MPLS 2020_10_17-06-51-22.mp3 Wspomnienia z dzieciństwa Marcela Pagnola (Trójkowy chuligan literacki)

 

Powieści i filmy Marcela Pagnola to we Francji klasyka humorystyki i nieco ironicznego, ale jednocześnie ciepłego i nacechowanego zrozumieniem podejścia do życiowych dramatów i perypetii. Jego proza to gratka dla miłośników humoru rodem z filmów z Louisem de Funèsem i opowiadań o Mikołajku. Do porównania ze słynnym cyklem René Goscinny’ego skłania również fakt, że okładki do wszystkich książek Pagnola projektował Jean-Jacques Sempé.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 6.51

materiału prasowe/ml