Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Tomasz Owsiński 03.11.2014

Wybory samorządowe 2014. "Komitet lokalny nie zawsze ma rację"

Goście „Pulsu Trójki” dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych, oraz Andrzej Godlewski, zastępca dyrektora TVP 1, przyznali, że komitety lokalne nie zawsze muszą mieć ciekawszą ofertę dla wyborców niż partie polityczne.

- To nie jest tak, że komitet lokalny ma zawsze rację. Czasami jakaś mniejszość ma ważną sprawę dla siebie, ale dla ogółu mieszkańców takie projekty mogą być szkodliwe na dłuższą metę - powiedział Andrzej Godlewski. Z kolei dr Jacek Kucharczyk podkreślił, że trzeba dowiedzieć się, co reprezentuje dany komitet czy partia. - Nie jest rzeczą mądra mówić, że partie zawsze są złe, a komitety zawsze dobre - zauważył.

Andrzej Godlewski zwrócił uwagę na fakt, że bardzo często zdarza się, że lokalne komitety pomimo sukcesu wyborczego nie są w stanie rządzić samodzielnie i są zmuszone porozumieć się z partiami politycznymi. Dr Kucharczyk przyznał, że takie koalicje powyborcze mu nie przeszkadzają. Według eksperta dużo bardziej niebezpieczny jest źle pojęty przez liderów pragmatyzm. - Jeżeli ktoś startuje z hasłami lewicowymi, a później wchodzi w koalicję ze skrajnie prawicowym ugrupowaniem, to zaczyna mnie to niepokoić - podkreślił.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Dr Kucharczyk powiedział, że najbardziej spektakularne sukcesy w wyborach samorządowych odnosili prezydenci miast, którzy kandydowali jako kandydaci niepartyjni. - Czasem partie szły po rozum do głowy i wolały poprzeć silnego niepartyjnego urzędującego prezydenta niż wystawiać kogoś, kto poniesie porażkę. Partie chętniej przyznają się do zwycięzców, bo część sukcesu tego kandydata spływa na daną partię - zauważył.

Andrzej Godlewski podkreślił, że w wyborach wojewódzkich wolimy stawiać na kandydatów partyjnych. Z kolei na szczeblu lokalnym - jak zauważył - są sprawy, które mogą łączyć mieszkańców i może to sprawić, że jakaś ich grupa się zjednoczy.

Rozmawiał Damian Kwiek.

to/fbi