Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 27.04.2012

Schetyna: Chiny są zainteresowane współpracą z Polską

Grzegorz Schetyna pozytywnie ocenił wizytę szefa chińskiego rządu.
Grzegorz SchetynaGrzegorz Schetynafot. Polskie Radio

W ocenie gościa radiowej Trójki Chiny są zainteresowane pogłębieniem współpracy z Polską, szczególnie w obliczu naszej dobrej sytuacji gospodarczej. Grzegorz Schetyna uważa, że wizyta premiera Chin daje nowe otwarcie w stosunkach między Warszawą, a Pekinem. Polityk PO uważa, że uda się dzięki temu nawiązać bliższą współpracę gospodarczą, która powinna być bardzo korzystna dla naszego kraju. Chińczycy otwierają się na kontakty biznesowe, a Polska ma obecnie jedną z najlepszych sytuacji gospodarczych w Unii Europejskiej, co jest niewątpliwie naszym atutem.

Odwaga w rozmowach z Chinami

Schetyna powiedział także, że nie wierzy, że poprawa kontaktów gospodarczych z Chinami będzie obarczona ryzykiem zależności od Pekinu. W jego ocenie nie dojdzie do sytuacji, w której tamtejszy rząd zacznie uzależniać naszą współpracę gospodarczą od poparcia ich polityki wewnętrznej i międzynarodowej. Dodatkowo musimy mieć odwagę, aby upominać się o losy "więźniów sumienia" w Chinach - ponieważ nie możemy zapominać o prawach człowieka - podkreślił Schetyna.
Grzegorz Schetyna uważa, że praca nad wnioskiem o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry dopiero się zaczyna. Przypomniał, że na początku należy zebrać odpowiednią liczbę podpisów w Sejmie, dzięki czemu będzie można wejść na ścieżkę formalną. Podkreślił także, że sam wniosek musi być dobrze przygotowany i uzasadniony. Były marszałek Sejmu nie chciał jednak komentować, czy w przypadku głosowania nad Trybunałem dla polityków opozycji klub PO będzie obowiązywać dyscyplina w głosowaniu.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Wiceprzewodniczący PO uważa, że pakt fiskalny będzie przyjęty przez Sejm normalną większością głosów. Jednak w tej sprawie parlamentarzyści będą sięgać po opinie ekspertów, aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Podkreślił jednocześnie, że sam pakt fiskalny wymaga poważnej debaty, a nie zamieszania w parlamencie w sprawie większości, jaką powinno się przyjąć zapisy tego porozumienia. W zamian za to należy poinformować społeczeństwo, co do konsekwencji i korzyści z przyjęcia paktu.
Ratyfikowany dokument został podpisany na początku marca w Brukseli przez liderów 25 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Ma on przywrócić zaufanie do strefy euro i całej Unii. Jest on obowiązkowy dla krajów strefy euro i otwarty dla państw spoza niej. Podpisów pod dokumentem nie złożyli tylko przywódcy Czech i Wielkiej Brytanii. Pakt ma zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku, jeśli ratyfikuje go 12 z 17 państw eurolandu. Pakt fiskalny wymusza ściślejszą dyscyplinę finansową, przewiduje sankcje za jej złamanie, wprowadza między innymi regułę wydatkową, której kraje nie będą mogły przekroczyć.

W Salonie Politycznym Trójki z Grzegorzem Schetyną rozmawiała Beata Michniewicz.

sm