Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 28.11.2012

Czerp z muzyki! Nie musisz być wirtuozem

- To nadzwyczajne, że w świecie, w którym głównym zajęciem młodych ludzi jest klikanie w "lubię to", istnieje grupa dzieci poświęcająca dziesiątki godzin, by osiągnąć perfekcję w jakiejś dziedzinie - podkreśla Michał Lisiecki z Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej.
Dziecko uczy się grać na pianinieDziecko uczy się grać na pianinieGlow Images/East News

Muzyka nigdy w historii nie towarzyszyła nam tak często, ale zarazem nasza umiejętność gry, śpiewu czy wrażliwego i rozumiejącego słuchania muzyki wydaje się mniejsza, niż kiedykolwiek. Ale czy szkolenie małych pianistów musi oznaczać legendarne "odgrywanie gam”, które nawet wirtuozi wspominają po latach bez entuzjazmu?

- Bycie pianistą wymaga ogromnego poświęcenia, to jedna z najbardziej samotnych profesji, bo wiele godzin spędza się na ćwiczeniach. Takie wydarzenia, jak Warszawski Konkurs Pianistyczny dla uczniów szkół muzycznych pierwszego stopnia, daje możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, podzielenia się nimi - uważa Justyna Galant-Wojciechowska, koncertująca pianistka, nauczyciel, członek jury Konkursu.

Klasyczna ustawka, czyli nie wstydź się Beethovena >>>

Goście "Klubu Trójki" podkreślają, że cała edukacja muzyczna, artystyczna, zawsze jest oparta jest o łańcuch rodzic-dziecko-mistrz. Istnienie jednego z nich bez pozostałych nie pozwoli osiągnąć sukcesu, choć ta współpraca bywa trudna. Opiekunowie i nauczyciele muszą szukać równowagi między zachęcaniem a wymaganiem natomiast dziecko, uczeń szukać swojego miejsca w świecie muzyki i - jeśli podejmie decyzję o ścieżce profesjonalnej - poświęcić się jej całkowicie.

Słuchaj innym dyskusji na ważne tematy w "Klubie Trójki" >>>

Ale nie trzeba być wirtuozem, by czerpać radość z muzykowania. Rozmówcy Jerzego Sosnowskiego podkreślają, że udział w zajęciach muzycznych rozwija nie tylko słuch i pamięć, nie tylko stanowi doskonałe uzupełnienie wykształcenia humanistycznego, ale przede wszystkim - daje radość.

Kiedy zacząć naukę w szkole muzycznej? Czy udział w konkursach od wczesnego dzieciństwa może mieć negatywne skutki? Czy rodzice realizują własne marzenia kosztem dzieci? Jaka atmosfera panuje podczas Warszawskiego Konkursu Pianistycznego? Dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Klubie Trójki", w której wypowiadali się także słuchacze Trójki oraz Agnieszka Brzezińska z Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej.

Organizatorami konkursu byli: Warszawska Szkoła Muzyczna, Dom Kultury "Działdowska” oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.