Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Bartosz Chmielewski 14.05.2014

Start-up. Pierwsze kroki w biznesie postawisz za niewielkie pieniądze

- Stać nas na to, żeby w Polsce do 2020 roku powstały przynajmniej 3 firmy na skalę Skype'a - mówił Dariusz Żuk, prezes organizacji Polska Przedsiębiorcza, który w Trójce przekonywał, że nie trzeba mieć specjalnych znajomości ani kapitału, by sprawdzić swój pomysł na firmę.
Start-up. Pierwsze kroki w biznesie postawisz za niewielkie pieniądzeGlowimages.com

10 lat temu swoją światową premierę miał pierwszy program komputerowy, który umożliwiał rozmowy głosowe. Opracowany został przez niewielką grupę dwudziestoparolatków z Dani, Szwecji i Estonii. Dzisiaj Skype to potęga wśród komunikatorów internetowych i świetny przykład tego, jak grupa ludzi z dobrym pomysłem i bez wielkiego kapitału początkowego może zawojować rynek. Takie firmy nazywane są dziś start-upami. Szczegóły tego pojęcia w audycji "Żyjemy w Europie" tłumaczył Dariusz Żuk.

- Start-up to firma, która ma potencjał globalny. Jest oparta na nowoczesnych technologiach. To też pewien sposób myślenia, dążenia do realizacji swoich pasji i marzeń, pójścia pod prąd i robienia czegoś, na co inni jeszcze nie wpadli - wymieniał.

Na wielkie znaczenie start-upów, zwłaszcza tych wykorzystujących nowoczesne technologie, i potrzebę ich stymulowania, niedawno zwróciła uwagę Komisja Europejska. Niestety jedynie 6% obywateli Unii Europejskiej zakłada własne firmy, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych aż 13%. Zdaniem KE problem ze start-upami leży przede wszystkim w głowach potencjalnych przedsiębiorców: pomysły są, ale brakuje odwagi do ich realizacji. Dariusz Żuk przekonywał w Trójce, że Polacy nie powinni mieć żadnych kompleksów w realizacji swych biznesowych pomysłów na skalę światową.

- Mamy świetny ekosystem w Polsce, w szczególności jeśli chodzi o instrumenty finansujące młody biznes, jak inkubatory przedsiębiorczości, czy inne instytucje, które umożliwiają lepszy start początkującym przedsiębiorcom.

Zresztą gość Pawła Drozda podkreślał, że pieniądze w pierwszym etapie działalności firm typu start-up nie są najważniejsze. - Około 90% projektów, które zaczynało w ramach inkubatorów przedsiębiorczości, nie miało większego kapitału początkowego niż 4 tysiące złotych. To pokazuje, że da się zrobić pierwsze kroki za niewielkie pieniądze. Zachęcałbym żeby na początku wręcz nie szukać pieniędzy, tylko skupić się na działaniu. Później, jeżeli nasz projekt zaczynie funkcjonować, pieniądze na pewno się znajdą.

Więcej na temat start-upów i sposobów na realizację swoich biznesowych pomysłów - w nagraniu audycji.

bch/mp