Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Martin Ruszkiewicz 10.10.2013

Komputer - wynalazek, który zrewolucjonizował świat

Ciężko wyobrazić sobie życie bez komputerów. Bez nich nastąpiłby paraliż gospodarki i rządów. Bez komputerów nie obyłyby się także gospodarstwa domowe, to dzięki nim planują wszelkiego rodzaju transakcje finansowe i inwestycje. A jak to się zaczęło? O tym mówiliśmy w pierwszym odcinku nowego cyklu w Trójce "Na początku był wodór".
Komputer - wynalazek, który zrewolucjonizował światGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Bez komputera jak bez ręki (Trójka/Do południa)
Czytaj także

Konstanty Młynarczyk z magazynu "Chip" tłumaczył w radiowej Trójce, że pierwsze komputery powstały jako zaawansowane liczydła. Były to maszyny przeznaczone do wspomagania pracy matematyków. - To jest chociażby pierwszy amerykański komputer cyfrowy Eniac. Były to ogromne maszyny, które zajmowały całe piętro budynku - wyjaśnił ekspert.

Zdaniem gościa Trójki, rewolucja, która zmieniła nasz świat zaczęła się od komputerów osobistych, tzw. pecetów. - Stało się to, czego pragnęli hipisi, czyli zdecentralizować władzę, odebrać centralnemu rządowi jeden z tych atrybutów, które miał, czyli dostęp do pewnej wiedzy, do pewnych zasobów - mówił Młynarczyk.

Ekspert zwrócił uwagę, że komputer to takie narzędzie, dzięki któremu każdy z nas może zmieniać świat. - Możliwe stało się projektowanie urządzeń, o których nam się nie śniło. Doskonałych aerodynamicznie samolotów, czy samochodów. Niezmiernie energooszczędnych silników, a także symulowanie zjawisk pogodowych - dodał gość Trójki.

Autorem cyklu "Na początku był wodór" jest Jan Niebudek. Do słuchania kolejnych odcinków zapraszamy od poniedziałku do czwartku w audycji "Do południa".

mr