Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 01.10.2011

"Jeśli nie my, to kto?"

Zaproszenia na przedpremierowe pokazy filmu do zdobycia na naszej antenie!
Jeśli nie my, to kto?fot. Materiały promocyjne



Niemcy, wczesne lata 60. W kraju jeszcze spokój. Bernward Vesper rozpoczyna studia w Tuebingen. Chodzi na seminarium retoryki. Chce pisać. Noce spędza bezsennie przy maszynie do pisania. W międzyczasie próbuje bronić swojego ojca, pisarza o niechlubnej nazistowskiej sławie. Kraj, w którym Bernward żyje, topi się w przeszłości. Od zakończenia wojny minęło 15 lat, starzy naziści znowu robią karierę, nie mówi się o przestępstwach wojennych. Wtedy poznaje Gudrun Ensslin i jej przyjaciółkę Doerte.

Gudrun i Bernward to pokrewne dusze. Ich spotkanie to początek ekstremalnej historii miłosnej: bezwarunkowej, nieumiarkowanej, wychodzącej poza granice bólu. Razem chcą zdobyć świat. W 1964 odwiedzają Berlin Wschodni. W mieście muru stają się częścią lewicowej bohemy. Kiedy SPD godzi się na koalicję z CDU Gudrun i Bernward przechodzą do pozaparlamentarnej opozycji. Stają się częścią historii, którą zna cały świat: ruch narodowowyzwoleńczy, protesty studentów, narkotyki i rock'n'roll. Historia toczy się własnym torem i w pewnym momencie wydaje się, że uda się zmienić jej bieg: bo kto, jak nie my? Kiedy, jeśli nie teraz? W pewnym momencie dla Gudrun słowo pisane przestaje wystarczać jako broń przeciwko systemowi. Wtedy pojawia się Andreas Baader. Jego radykalne poglądy zaczynają fascynować kobietę. Gudrun i Bernward zostają uwikłani w zdarzenia, których nie da się kontrolować.

Reżyseria: Andres Veiel, Niemcy 2011

NAGRODY / FESTIWALE m.in.:
2011 – Niemieckie Nagrody Filmowe – Film Award in Bronze – Najlepszy Reżyser, Najlepszy Producent
2011 – MFF w Berlinie – nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthousowych i nagroda im. Alfreda Bauera dla Andresa Veiela

Zaproszenia na zamknięty Czwórkowy pokaz filmu w warszawskiej KINOTECE do zdobycia w "Poranku", w "W 4 oczy",w "Stacji Kultura", w "4 wymiarze", w "Kontrkulturze"!

/