Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 05.02.2014

W lochach Warszawy drzemie niezwykła historia miasta

Stare Miasto w Warszawie, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest miejscem szczególnym. W ostatnim czasie wyremontowano staromiejskie piwnice, które stały się atrakcją dla turystów oraz źródłem wiedzy o naszej stolicy.
Rynek Starego Miasta w WarszawieRynek Starego Miasta w WarszawieGlow Images/East News

Centrum Interpretacji Zabytku w Warszawie jest placówką powstałą dzięki funduszom europejskim. Jego zadaniem jest wprowadzenie odwiedzających Warszawę turystów, w tym przede wszystkim obcokrajowców, w specyfikę zabytków starej Warszawy. W istocie ma wskazać i wyjaśnić fenomen stolicy, odbudowanej po ogromnych zniszczeniach wojennych.
- Zależy nam na wyjaśnieniu, dlaczego Stare Miasto jest ważne i wyjątkowe. Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w jego odbudowie - mówi Jedynce Anna Zasadzińska z Centrum Interpretacji Zabytku. Jak dodaje, dzięki temu, że miasto zostało bardzo dokładnie odbudowane znalazło się na liście UNESCO jako "przykład niemal kompletnej rekonstrukcji”.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Podźwignięta z gruzów warszawska starówka jest w całości jedynym w swoim rodzaju świadectwem historii. Ponadto w ostatnich latach dzięki wykorzystaniu funduszy UE wykonano wiele prac renowacyjnych w podziemiach starówki, dokonując kilku ciekawych odkryć archeologicznych pod Starym Miastem, które ukazują najdawniejsze dzieje Warszawy.
Centrum dysponuje mapą obiektów, oferuje wystawy i przestrzenie czynne dla działań kulturalno-edukacyjnych jak np. teatr, koncerty, warsztaty. Są też przewodnicy przygotowani do prowadzenia lekcji interpretacji zabytków.

Stal, szkło, beton i pałacyk. Co historia Woli mówi o współczesnej Warszawie? Czytaj więcej >>>
W programie gościła Anna Zasadzińska z Centrum Interpretacji Zabytku.
Program "Kulturalna Europa" poprowadził Michał Montowski.

Zapiski ze współczesności >>>

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

sm/ag