Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.02.2014

Kabaret śmierci - artyści w gettach i obozach

Współtwórca nominowanego do Oscara filmu "Dzieci z Leningradzkiego" dokumentalista Andrzej Celiński wyreżyserował film o historii kabaretów w obozach koncentracyjnych i gettach zatytułowany "Kabaret śmierci. Żydowski śpiew wojenny”. Na spotkanie z reżyserem i producentem zapraszamy do Jedynki.
Wystawa zdjęć dokumentujących życie w getcie warszawskim oraz jego likwidację.Wystawa zdjęć dokumentujących życie w getcie warszawskim oraz jego likwidację. PAP/Roman Koszowski

"Kabaret śmierci" to wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji, bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów... Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim - jak sami podkreślają - o duszę i godność. W serii fabularnie inscenizowanych epizodów, będących wierną rekonstrukcją faktów, śledzimy jak muzyka, skecz i żydowski szmonces, stają się bronią w bitwie o podtrzymanie woli życia i ducha oporu, w grających artystach i tych, którzy ich występy oglądają – wycieńczonych katorżniczą pracą i głodem współwięźniach.

II wojna światowa - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego – uliczny błazen Rubinstein. W filmowej podróży docieramy do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck.

Prapremiera filmu odbędzie się we wtorek 25 lutego w Domu Spotkań z Historia w Warszawie. Przedtem Andrzej Celiński oraz producent filmu Adam Kwieciński będą gośćmi radiowej Jedynki - o godz. 13.40 zaprasza Joanna Sławińska.

(asz)