Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 22.04.2014

Wystawy i spektakl - huczne obchody 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego

W czwartek 24 kwietnia, w dniu 100. urodzin legendarnego kuriera, w całej Polsce odbędzie się wiele uroczystości upamiętniających Jana Karskiego.
Jan KarskiJan KarskiPAP/Urbanek
Galeria Posłuchaj
  • Joanna Podolska-Płocka o obchodach 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Marek Wałkuski rozmawia z prof. Richardem Breitmanem o spotkaniu Jana Karskiego z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem w czerwcu 1943 r. (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Oficjalnie w księgach jest zapisane, że Jan Karski urodził się 24 kwietnia. Jednak on sam, a później jego rodzina, twierdzili, że właściwą datą jest 24 czerwca, zaś data kwietniowa została błędnie wpisana przez carskiego urzędnika.

- Uznaliśmy, że będziemy świętować i 24 kwietnia, i 24 czerwca. Nigdy dość mówienia o takiej postaci jak Jan Karski. Zresztą zapraszamy do Łodzi przez cały rok. Dla naszego miasta, ale również dla Polski jest to postać bardzo ważna i wciąż nie dość znana. Dlatego warto mówić o Janie Karskim, pokazywać młodzieży jego postawę, którą konsekwentnie prezentował przez całe swoje życie - mówiła w "Sygnałach dnia" Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Świętuj 100. urodziny Jana Karskiego z radiową Jedynką >>>

24 kwietnia w Warszawie zostanie otwarta wystawa "Jan Karski. Człowiek wolności". Będzie ją można oglądać w hallu głównym Dworca Centralnego i Bibliotece Uniwersyteckiej. Wystawę przygotowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Muzeum Miasta Łodzi.

- Tak naprawdę wystawa ta powstała już w zeszłym roku i zaczęła wędrować po Polsce i świecie. Dzięki temu, że jest w kilku wersjach językowych, była pokazywana do tej pory w Brukseli, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Włoszech i Izraelu. Opowiada w skróconej wersji o życiu Jana Karskiego i o jego misji. Chodziło o to, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób i opowiedzieć w sposób syntetyczny kim był Jan Karski - tłumaczyła autorka scenariusza wystawy.

Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki >>>

Z kolei w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w w Łodzi w najbliższy czwartek otwarta zostanie wystawa "Karski. Nie dać światu zapomnieć" przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury. - To pokazanie historii za pomocą środków multimedialnych. Tak naprawdę to Jan Karski będzie opowiadał o sobie i swojej misji, poprzez wywiady, które nagrywał w ostatnich latach swojego życia. Karski sam opowiada o tym co widział i dlaczego nie wolno zapomnieć o Holokauście - zdradziła Joanna Podolska-Płocka.

Tego samego dnia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się również premiera spektaklu "Emisariusz". - Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby osób, nie tylko tych które interesują się historią. Dlatego postanowiliśmy sięgnąć po nowe środki wyrazu. Zaprosiliśmy do współpracy Darię Kopiec, która jest absolwentką łódzkiej szkoły filmowej na kierunku animacja i ma za sobą kilka projektów teatralno-filmowych. Spektakl pokazuje biografię Jana Karskiego za pomocą lalek, muzyki i elementów plastycznych - wymieniała dyrektor.

JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI >>>

Rok 2014 decyzją Sejmu został ogłoszony Rokiem Jana Karskiego - postaci legendarnej: kuriera, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, naocznego świadka Holokaustu, obywatela Polski i USA, honorowego obywatela Izraela, Kawalera Orderu Orła Białego i amerykańskiego Medalu Wolności.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg/ag

>>>Zapis całej rozmowy