Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 24.07.2014

Wola - miejsce, gdzie dokonało się ludobójstwo

Okolice skrzyżowania ulic Wolskiej i Płockiej w Warszawie wyglądały w czasie wojny inaczej niż obecnie. Tam właśnie Niemcy dokonali rzezi mieszkańców Woli. Szacuje się, że zostało zamordowanych kilkadziesiąt tysięcy cywilów.
Pomordowani mieszkańcy WoliPomordowani mieszkańcy WoliWikipedia

W pierwszych dniach sierpnia żołdacy z grupy generała SS Heinza Reinefartha najpierw zabijali Polaków w ich mieszkaniach, ale tempo eksterminacji było zbyt wolne. Dlatego później wypędzano ludzi na ulice i tam masowo mordowano. Stosy ciał, w których było po kilka tysięcy zwłok, sięgały pierwszego piętra. Żeby nie doszło do epidemii ciała te palono. - Stąd w Warszawie było później tyle prochów - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>

Janusz Fakler w czasie powstania miał 9 lat. Żołnierzy niemieckich przyrównuje do bandy. Wspomina, że mieszkańców Woli spędzano do piwnic, rozlewano tam palącą się benzynę i wrzucano granaty.

Posłuchaj wspomnień o rzezi Woli.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

(ag, pg)