Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 04.09.2014

Wielkie dudy i fish and chips na gazecie, czyli cała prawda o Szkocji

Potwór z Loch Ness, kilty, szkocka krata i whisky - co jeszcze kojarzy nam się ze Szkocją? Ile prawdy jest w powiedzeniu "skąpy jak Szkot" i kto w Częstochowie gra na szkockich dudach?
Szkocka orkiestra dudziarzySzkocka orkiestra dudziarzy PAP/EPA/JOERG CARSTENSEN
Posłuchaj
  • Paul Gogoliński o szkockich tradycjach i zwyczajach (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Szkocja w Polsce, czyli wspólna historia gminy Raczki (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Aktor Tomasz Borkowy o życiu i pracy w Szkocji (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Tomasz Ujma i Michał Wojtasiński z grupy Częstochowa Pipes and Drums jedynego w Polsce zespołu, który wykonuje tradycyjną muzykę szkocką na wielkich szkockich dudach (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Odłączą się czy nie odłączą? Adam Tecław o referendum w Szkocji (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

- Szkoci są hojni i bardzo przyjaźni, ale w naszej historii były okresy biedy i ludzie bywali oszczędni. Dziś są po prostu ostrożni - obala pierwszy z mitów Paul Gogoliński, przedsiębiorca pracujący w Polsce. Mniej jednoznacznie gość "Lata z Radiem" odpowiadał na liczne pytania słuchaczy radiowej Jedynki dotyczące braku bielizny pod noszonym przez Szkotów kiltem. - Kiedy brałem ślub z moją żoną, która jest Polką, goście weselni ustawili bramę. Musiałem przez nią przeskoczyć przenosząc moją żonę przez próg, a na podłodze położono lustro, by sprawdzić jak to z tymi majtkami jest... - wspomina z uśmiechem.

Dziś kilty zakłada w dniu św. Andrzeja i na śluby. Podczas uroczystości państwowych politykom zdarza się zamienić je na spodnie w tradycyjną szkocką kratkę. Wszystkim, którzy chcieliby zobaczyć szkockie walory na własne oczy Paul Gogoliński poleca wizytę w takich miastach jak Edynburg, Glasgow, Aberdeen, Stirling, a także na zamku w Balmoral, gdzie latem bywa brytyjska królowa. - I oczywiście góry na północy, te dzikie bezludnie miejsca są niesamowite - zachęca. Będąc w kraju Arthura Conana Doyle'a i Alistaira MacLeana należy również spróbować lokalnych przysmaków. - Szkocja słynie z dania fish and chips. Powinno się jej jeść prosto z gazety, ale nasze służby bhp twierdzą, że to nie jest zdrowe - dodaje.

Gość Romana Czejarka Polskę i Szkocję traktuje jak dwie równie ważne ojczyzny. Uważa, że te kraje bardzo wiele łączy, choćby trudna historia obu. Związki potwierdza Roman Fiedorowicz, wójt gminy Raczki, do której w XIX wieku sprowadzono około 50 szkockich rodzin. - Szkoci wtedy słynęli z pracowitości i znajomości rolnictwa. Lokalny magnat gen. Ludwik Michał Pac osiedlił w Polsce rolników i dzierżawców, ale także rzemieślników i zarządców - opowiada wójt. Jakie ślady zostały po szkockich osadnikach do dziś?

Kiedy i dlaczego z terytorium Szkocji zniknęły lasy? Posłuchaj wszystkich rozmów, by usłyszeć wiersz Roberta Burnsa recytowany w języku szkockim, dźwięk szkockich dud i opowieści polskiego aktora Tomasza Borkowego (Andrzej Talar z serialu "Dom"), który mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz/ag)