Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Paciorek 16.09.2010

Życiowa szansa

Pobyt w mieszkaniu treningowym jest dla niepełnosprawnych intelektualnie sposobem na zdobycie umiejętności związanych z samodzielnym życiem.
Plakat z kampanii społecznej Niepełnosprawni mogą zarażać, ale tylko radościąPlakat z kampanii społecznej "Niepełnosprawni mogą zarażać, ale tylko radością"(źr. kampaniespoleczne.pl)
Posłuchaj
  • O pierwszym warszawskim mieszkaniu treningowym dla niepełnosprawnych intelektualnie
Czytaj także

Na Targówku powstało pierwsze w Warszawie mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Czterech mężczyzn upośledzonych umysłowo zamieszka w nim na trzy tygodnie. W tym czasie będą uczyć się samodzielnego życia. Gotowanie, pranie, sprzątanie, robienie zakupów czy przygotowywanie posiłków - to główne czynności, z którymi będą się zmagać.

Zofia Pągowska, koordynator projektu, podkreśla, że wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie, pragnie samodzielnie radzić sobie w codziennym życiu. Rzadko mają na to szansę, ponieważ często wyręczani są w wykonywaniu nawet podstawowych czynności przez rodziców i najbliższych.

Część z nich ma świadomość, że opiekunowie kiedyś umrą, dlatego sami chcą nauczyć się dbać o siebie, by nie trafić do domu pomocy społecznej.

- Oni chcą mieć swój dom i w jak najmniejszym stopniu być zależnym od pomocy innych ludzi – podkreśla Zofia Pągowska.

Krystyna Wojnicka, mama Krzysztofa, przyznaje, że bardzo cieszy ją powstanie takiej inicjatywy warszawskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

– Cieszę się, że taki program powstał. Wiem, że w pewnym sensie "tłamszę" mojego syna, gdyż wykonuję za niego różne czynności. To nowe doświadczenie będzie dla niego sprawdzianem – mówi mama Krzysztofa.

Rafał Musz, który zamieszka w lokalu na Targówku, nie boi się wyzwań związanych z dzieleniem obowiązków. Jest wręcz szczęśliwy i na taką możliwość czekał od dawna.

- Będę wreszcie mieszkał sam, bez rodziców, bez braci. To mieszkanie jest dla mnie wspaniałą szansą, bardzo mi się podoba – mówi Rafał Musz.

Hanna Tarczyńska, asystent osób niepełnosprawnych, która będzie wspierać mężczyzn w ich codziennych zmaganiach, podkreśla, że jest to spełnienie ich marzeń. Jej zadaniem będzie stymulowanie określonych działań, lecz tylko na tyle, by nie zaburzyć nauki samodzielności.

Tego typu mieszkania treningowe znajdują się, jak na razie tylko w Stargardzie Szczecińskim i Jarosławiu. Są bardzo popularne w Skandynawii i w Niemczech.

(ap)